Trwa ładowanie...

Prezydent Chin apeluje o polityczne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie

Prezydent Chin Xi Jinping zaapelował podczas rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o polityczne rozwiązanie kryzysu na Ukrainie, w tym wszechstronny dialog - poinformowało w czwartek w nocy chińskie MSZ. - Strony zaangażowane muszą dotrzeć do sedna sprawy i zasadniczo rozwiązać problem - mówił prezydent Xi do Władimira Putina.

Share
Prezydent Chin apeluje o polityczne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie
Źródło: WP.PL
degazvx

Szefowie mocarstw rozmawiali w stolicy Tadżykistanu Duszanbe na marginesie szczytu Szanghajskiej Organizacji.

"Chiny opowiadają się za rozwiązaniem kryzysu na Ukrainie środkami politycznymi i wzywają wszystkie strony (konfliktu) na Ukrainie do rozpoczęcia wszechstronnego dialogu tak szybko jak to możliwe" - czytamy w komunikacie chińskiego MSZ.

degazvx

Chińskie MSZ poinformowało również, że rosyjski przywódca zrelacjonował prezydentowi ChRL stanowisko Moskwy na temat kryzysu ukraińskiego.

Pekin - jak zauważa agencja Reutera - raczej ostrożnie reaguje na wydarzenia na Ukrainie, nie chcąc ani zrażać do siebie Rosji, swego głównego gospodarczego i politycznego partnera, ani bezpośrednio odnosić się np. do referendum na Krymie, w którym większość opowiedziała się za przyłączeniem do Federacji Rosyjskiej.

Chiny deklarowały wszelako, że chcą dalej rozwijać "przyjazną współpracę" z Ukrainą oraz, że szanują jej niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną.

Członkami Szanghajskiej Organizacji są: Chiny, Rosja, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan i Tadżykistan.

Od 5 września na wschodzie Ukrainy obowiązuje rozejm między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami wspieranymi przez wojska rosyjskie. Mimo to władze w Kijowie i NATO potwierdziło w czwartek, że na Ukrainie wciąż jest około 1000 żołnierzy rosyjskich ze znaczną ilością sprzętu; dalszych 20 tys. skoncentrowano wzdłuż rosyjskiej granicy z Ukrainą.

degazvx

Podziel się opinią

Share
degazvx
degazvx
Więcej tematów