PolskaPrezydent Bronisław Komorowski został Człowiekiem Roku 2012 "Wprost"

Prezydent Bronisław Komorowski został Człowiekiem Roku 2012 "Wprost"

Bronisław Komorowski został Człowiekiem Roku 2012 tygodnika "Wprost". Prezydent zadedykował to wyróżnienie wszystkim tym, którzy zaryzykowali i obdarzyli go zaufaniem, głosując na niego w wyborach prezydenckich w 2010 r.

Prezydent Bronisław Komorowski został Człowiekiem Roku 2012 "Wprost"
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz

"Prezydentura dialogu i kompromisu"

Redaktor naczelny tygodnika Sylwester Latkowski wręczając prezydentowi statuetkę podczas poniedziałkowej gali w Teatrze Polskim w Warszawie powiedział, że Polacy doceniają styl prezydentury Bronisława Komorowskiego - "prezydentury dialogu i kompromisu". - Daje pan poczucie pewności i przewidywalności. Zdecydowana większość Polaków docenia pana pracę, zaangażowanie i kompetencję - podkreślił.

- W dniu zaprzysiężenia przed Zgromadzeniem Narodowym powiedział pan "wierzę w Polskę". Minęły ponad dwa lata i można już powiedzieć "Polacy uwierzyli w Bronisława Komorowskiego" - dodał Latkowski. Podkreślił, że prezydent jest najpopularniejszym polskim politykiem i ufa mu 70 proc. Polaków.

Odbierając wyróżnienie Komorowski powiedział, że dedykuje je wszystkim, którzy zaufali mu w 2010 r., oddając na niego głos w wyborach prezydenckich. - Dla mnie to wyróżnienie jest potwierdzeniem tego, że ogromna większość Polaków po prostu chce, aby polityka była nie tylko domeną bieżących sporów, ale też dialogu i szacunku okazywanego ludziom o różnych poglądach - oświadczył.

Jak dodał, ogromna większość Polaków wierzy w to, że można poprzez dialog i poszukiwanie tego, co łączy, "rozwiązywać wiele ważnych spraw, istotnych dla dzisiejszej Polski i dla przyszłości".

"Polacy są i będą optymistami"

Zdaniem Komorowskiego to, że tytuł Człowieka Roku "Wprost" przypadł po raz pierwszy urzędującemu prezydentowi, wynika z tego, że "Polacy generalnie są optymistami". Przypomniał, że od 1994 r. Polacy coraz lepiej oceniają swoje życie i własną sytuację - "z każdym rokiem, z każdym rządem". - Ten poziom optymizmu to jest wielki skarb nas wszystkich - podkreślił.

Nawiązując do przepowiedni Majów, według której w 2012 r. miał skończyć się świat, prezydent żartował, że nie dlatego Polacy są optymistami, bo końca świata nie było, ale "końca świata nie było dlatego, że Polacy są i będą optymistami".

Prezydent był obecny na gali z małżonką. Udział w uroczystości wzięli też m.in. b. premier Tadeusz Mazowiecki, wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich i szef MON Tomasz Siemoniak.

Zdobywcy tytułu Człowieka Roku "Wprost"

Tytuł Człowieka Roku przyznaje redakcja tygodnika, ale kandydatów mogą proponować również czytelnicy i internauci. Internauci wskazywali w tym roku jako faworytów m.in. Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, lidera Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, szefa NSZZ "Solidarność" Piotra Dudę, Danutę Wałęsową oraz prezesa NBP Marka Belkę.

Tygodnik "Wprost" przyznaje tytuł Człowieka Roku od 1991 r. osobom, które w minionym roku wywarły największy wpływ na polską rzeczywistość - polityczną, społeczną, gospodarczą i kulturalną. W gronie wyróżnionych w latach poprzednich znaleźli się m.in.: Leszek Balcerowicz (1991), Aleksander Kwaśniewski (1993), Lech Wałęsa (1995), Wisława Szymborska (1996), Leszek Miller (2001 i 2002), Jarosław Kaczyński (2005), Justyna Kowalczyk (2010), i Donald Tusk (2008 i 2011).

Pierwszy numer "Wprost" - wówczas wydawanego w Poznaniu pisma społeczno-politycznego - ukazał się w grudniu 1982 r. Od 1989 r. pismo jest tygodnikiem ogólnopolskim. W grudniu 2009 r. większość udziałów Agencji Wydawniczo-Reklamowej Wprost kupiła Platforma Mediowa Point Group.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (765)