Trwa ładowanie...
04-09-2014 21:35

Prezydent Bronisław Komorowski przyjmie dymisję rządu pod koniec przyszłego tygodnia

Prezydent Bronisław Komorowski przyjmie dymisję premiera Donalda Tuska i rządu pod koniec przyszłego tygodnia - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Prezydent Bronisław Komorowski przyjmie dymisję rządu pod koniec przyszłego tygodniaŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
dh1t60j
dh1t60j

Jak dodała, w poniedziałek prezydent spotka się z szefem PSL Januszem Piechocińskim, żeby "uzyskać stanowisko drugiego koalicjanta i potwierdzenie tego, czy jest wspólny kandydat koalicji PO-PSL na premiera".

- Pod koniec tygodnia, po powrocie z zagranicy prezydent przyjmie dymisję premiera i Rady Ministrów zgodnie z ustaleniami, które poczynili prezydent i premier. Jednocześnie powierzy Donaldowi Tuskowi pełnienie obowiązków premiera do czasu wyłonienia jego następcy - powiedziała Trzaska-Wieczorek.

Poinformowała też, że kolejnym krokiem, którego należy się spodziewać, będzie rozmowa z osobą wskazaną przez koalicjantów na stanowisko premiera; następnie prezydent powierzy jej misję tworzenia rządu. Na powołanie nowego premiera - jak powiedziała Trzaska-Wieczorek - konstytucja daje prezydentowi dwa tygodnie od momentu przyjęcia dymisji. - Ale prezydent dostrzega potrzebę szybkiej stabilizacji - podkreśliła szefowa prezydenckiego biura prasowego.

Trzaska-Wieczorek przypomniała, że nowy premier, w ciągu 14 dni od dnia powołania przez prezydenta, przedstawia sejmowi program działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Wotum zaufania sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że premier złoży dymisję na początku tygodnia.

dh1t60j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh1t60j
Więcej tematów