Trwa ładowanie...
d37vyxt
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent Brazylii obiecuje ożywienie wzrostu i walkę z korupcją

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff, zaprzysiężona na drugą kadencję, w przemówieniu inauguracyjnym obiecała ożywienie wzrostu i zmiany w budżecie, zapewniając, że nie ucierpią na tym przeciętni obywatele. Rousseff zamierza też walczyć z korupcją.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dilma Rousseff
Dilma Rousseff (PAP/EPA, Fot: Fernando Bizerra Jr.)
d37vyxt

- Bardziej niż ktokolwiek inny wiem, że Brazylia musi ożywić wzrost gospodarczy. Pierwsze kroki na tej drodze będą polegać na dostosowaniu finansów publicznych, zwiększeniu oszczędności, pobudzaniu inwestycji i zwiększaniu wydajności - oświadczyła prezydent w parlamencie, zwracając się do deputowanych i 27 szefów państw i zagranicznych rządów.

Rousseff nie podała szczegółów cięć budżetowych, ale zapewniła, że zaciskanie pasa będzie jak najmniej odczuwalne dla przeciętnych Brazylijczyków, którzy korzystają z zasiłków. - Dokonamy tego wszystkiego bez najmniejszego wysiłku ze strony ludności, zwłaszcza najbardziej potrzebujących - podkreśliła prezydent. Została ona wybrana na drugą kadencję pod koniec października.

Podczas pierwszych czterech lat urzędowania, gdy priorytetem Rousseff były sprawy socjalnej, wzrost PKB w Brazylii się zmniejszył i z 7,5 proc. w 2010 r. spadł do prognozowanego zera w roku 2015. Inflacja w listopadzie przekroczyła 6,56 proc.

d37vyxt

67-letnia pani prezydent obejmuje funkcję, gdy kraj zmaga się ze skandalem korupcyjnym w państwowym koncernie naftowym Petrobras. Dlatego po raz kolejny zapewniła, że będzie walczyć z korupcją.

- Brazylijski naród chce więcej przejrzystości i więcej walki z wszelkimi rodzajami przestępstw, głównie z korupcją, i chce, by sprawiedliwość odnosiła się do wszystkich. Nie boję się stawić czoło tym wyzwaniom - zaznaczyła. Obiecała, że dokładnie zbada aferę wokół Petrobrasu, która wybuchła niedługo przed jej reelekcją.

W lutym Sąd Najwyższy przedstawi nazwiska kilkunastu polityków, zamieszanych w sprawę siatki korupcyjnej, która w ciągu 10 lat wyprała prawie 4 mld dolarów z kasy Petrobras. Dotychczas w związku z aferą zatrzymano 39 osób, w tym dwóch byłych dyrektorów Petrobras i wielu szefów największych brazylijskich firm budowlanych.

Szefom tych firm zarzuca się przeznaczanie pieniędzy z zawyżonych kontraktów na łapówki dla polityków i urzędników. Rousseff, która była prezesem Petrobrasu przez część okresu, gdy dochodziło do korupcji, zaprzecza, jakoby wiedziała o tych praktykach.

Petrobras boryka się obecnie ze skargami międzynarodowych inwestorów, a agencje ratingowe mogą obniżyć notę koncernowi, co byłoby poważnym ciosem dla firmy w związku z jej planami inwestycyjnymi.

d37vyxt

Podziel się opinią

Share

d37vyxt

d37vyxt
Więcej tematów