Polska"Prezydent będzie bronił twórców"

"Prezydent będzie bronił twórców"

Prezydent od dłuższego czasu krytycznie wyrażał się na temat likwidacji 50-procentowego uzysku dla twórców i naukowców. Podczas dzisiejszej rady gabinetowej Lech Kaczyński będzie przekonywał rząd do rezygnacji z tego pomysłu. Dla prezydenta było dość oczywiste, a wczorajsze spotkanie z przedstawicielami środowisk twórczych, naukowych utwierdziło tylko prezydenta w przekonaniu, że należy rozwiązanie, które obowiązuje do tej pory, utrzymać - powiedział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, Maciej Łopiński w "Sygnałach Dnia".

"Sygnały Dnia":W naszym studiu kolejny gość – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, pan Maciej Łopiński. Dzień dobry.

Maciej Łopiński: Kłaniam się uprzejmie, witam.

Prezydent Lech Kaczyński poparł środowiska twórcze – naukowców, twórców, dziennikarzy walczących o utrzymanie ulg podatkowych. Czy to jest tylko gest wobec inteligencji?

- Nie sądzę. Pan prezydent już od dłuższego czasu dość krytycznie myślał i wyrażał się zresztą na temat pomysłu likwidacji nie tyle ulg, nie tyle przywilejów, ile...

Kosztów uzyskania przychodu.

- Kosztów uzyskania przychodu, czyli czegoś, co jest jakby stałym elementem pracy twórczej. Koszty, które trzeba ponieść, żeby wyprodukować dzieło (wyprodukować w sensie, oczywiście, przenośnym) wszyscy twórcy ponoszą. I uznanie tego faktu, wydawałoby się, jest rzeczą prostą. Te ulgi to jeszcze z czasów II Rzeczpospolitej funkcjonują w polskim prawie podatkowym.

To skąd ta różnica, panie ministrze, między prezydentem a rządem, jeżeli to takie oczywiste?

- W miarę oczywiste to jest dla mnie, nie jestem członkiem gabinetu Kazimierza Marcinkiewicza, pracuję w Kancelarii Prezydenta. Dla prezydenta to też było dość oczywiste, a wczorajsze spotkanie z przedstawicielami środowisk twórczych, naukowych utwierdziło tylko prezydenta w tym przekonaniu, że należy to rozwiązanie, które obowiązuje do tej pory, utrzymać.

Prezydent powiedział: „Myślę, że wszystko skończy się dobrze, nazwijmy to, w trybie perswazyjnym podczas dzisiejszej Rady Gabinetowej”. A kto będzie adresatem tej „perswazji”?

- Zapewne rząd. Rada Gabinetowa to jest Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem Prezydenta Rzeczpospolitej i zapewne pan prezydent swoje uwagi przedstawi na posiedzeniu tej Rady, a adresatem będzie premier Marcinkiewicz, wicepremier Gilowska.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)