PolskaPrezydent apeluje o wspólne prace na przygotowaniem 100. rocznicy niepodległości

Prezydent apeluje o wspólne prace na przygotowaniem 100. rocznicy niepodległości

• Prezydent Andrzej Duda zaapelował w piątek o wspólne prace nad przygotowaniem obchodów 100. rocznicy niepodległości
• Wierzę, że może już w 2017, ale przede wszystkim w 2018 r. moglibyśmy razem pójść w jednym marszu ku czci niepodległej Polski - powiedział prezydent
• Polska stała ze zgliszcz, popiołów I wojny światowej, biedna, zniszczona, ale wolna, niepodległa i suwerenna - powiedział Duda

• Prezydent napisał list do uczestników Marszu Niepodległości, który został odczytany na początku warszawskiej manifestacji

Prezydent apeluje o wspólne prace na przygotowaniem 100. rocznicy niepodległości
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

11.11.2016 | aktual.: 11.11.2016 19:35

Podczas uroczystości w Święto Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, Andrzej Duda nawiązał do złożonego przez siebie projektu ustawy dot. narodowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Jak podkreślił, zakłada on m.in., powstanie komitetu obchodów, w skład którego wejdzie prezydent RP, przedstawiciele najwyższych władz Polski oraz wszystkich klubów parlamentarnych i ugrupowań politycznych, które startowały w ostatnich wyborach parlamentarnych i uzyskały - samodzielnie - wynik co najmniej 3 proc., a jako koalicja co najmniej 6 proc.

Prezydent zaapelował o zaangażowanie w te prace wszystkich sił politycznych.

Polska może być całkowicie wolna, niepodległa i suwerenna

Niepodległość Polski była dorobkiem pokoleń, dorobkiem tych, którzy krzyknęli "nie" wobec postawy, jaką prezentowali ludzie związani z konfederacją targowicką - powiedział prezydent Andrzej Duda, który w piątek wziął udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

- Niepodległość była dorobkiem pokoleń, dorobkiem tych, którzy krzyknęli 'nie' wobec postawy, jaką prezentowali ludzie związani z konfederacją targowicką, których nazywano zdrajcami Polski, (związani) z agenturą, korupcją, sprzedajnością i prywatą, nieliczącą się z interesami polskiego państwa i polskiego narodu - powiedział prezydent.

Prezydent cytował "Marsz Polonii", początkowo zwany Pieśnią Polaków. - Marsz, marsz Polonia, marsz dzielny narodzie, odpoczniemy po swej pracy w ojczystej zagrodzie - mówił Duda. - Tę pieśń z tęsknotą, wzruszeniem i marzeniem o odrodzeniu ojczyzny, śpiewali Polacy w XIX i na początku XX wieku za oceanem. I stało się, spełniło się marzenie ich i wszystkich tych, którzy mieszkali na polskich ziemiach zagarniętych przez zaborców - zaznaczył.

Jak dodał, 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów i niewoli, polskie państwo odrodziło się i Polska odzyskała niepodległość.

Prezydent powiedział, że Józef Piłsudski wierzył głęboko, że tylko wielka wojna pomiędzy zaborcami może doprowadzić do zmian w ówczesnej Europie i odzyskania niepodległości. - Kiedy (Piłsudski) zorientował się, że zaborcy słabną i wybijają się nawzajem na frontach I wojny, szybko pomyślał, że Polska może być całkowicie wolna, niepodległa i suwerenna - zaznaczył.

- Polska stała się. Stała się ze zgliszcz, popiołów I wojny światowej, biedna, zniszczona, ale wolna, niepodległa i suwerenna - powiedział Duda.

List prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników Marszu Niepodległości

"Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia wielki, historyczny sukces Polaków - wyzwolenie spod obcej władzy i odzyskanie suwerennego państwa. Dzisiaj ze szczególną wdzięcznością i podziwem myślimy o pokoleniach, które na ten sukces zapracowały, które go wywalczyły. O męstwie, wiedzy, ofiarności i determinacji tych, dzięki którym wolna Polska powróciła na mapę Europy" - napisał prezydent w liście do organizatorów i uczestników Marszu Niepodległości w Warszawie.

Dlatego - jak zaznaczył - w całym kraju i za granicą, w mniejszych i większych miejscowościach, na placach i ulicach, przy grobach i pomnikach narodowych bohaterów, ze śpiewem i muzyką lub w modlitewnej ciszy - wyrażamy przywiązanie i wierność wobec Ojczyzny.

"Darząc się wzajemnym szacunkiem, w poczuciu powagi i godności tego święta gromadzimy się pod biało-czerwonymi flagami i wizerunkami Orła Białego. Razem, a jednocześnie każdy na swój sposób, korzystamy z najcenniejszego dobra, z naszej wolności" - podkreślił Duda.

"Bardzo pragnę - i wiem, że oczekiwanie to podziela wielu Polaków - aby te dobre uczucia i przesłanie dzisiejszego święta towarzyszyły nam wszystkim każdego dnia" - dodał.

Oprac. Małgorzata Jaworska

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (369)