Trwa ładowanie...
Andrzej Duda
+1

Prezydent Andrzej Duda odebrał ślubowanie od nowego sędziego TK Grzegorza Jędrejka

Andrzej Duda odebrał w Pałacu Prezydenckim ślubowanie od sędziego Trybunału Konstytucyjnego Grzegorza Jędrejka. Uroczystość odbyła się bez udziału mediów.

Share
Prezydent Andrzej Duda odebrał ślubowanie od nowego sędziego TK Grzegorza Jędrejka
Źródło: KPRP, Fot: Andrzej Hrechorowicz
dmy7f94

Sejm wybrał Jędrejka na sędziego TK w piątek. Zajmie on miejsce sędziego Andrzeja Wróbla, któremu na początku lutego Zgromadzenie Ogólne Trybunału wygasiło mandat. Opozycja krytykowała pośpiech w procedowaniu nad kandydaturą nowego sędziego.

Transmisję z odebrania ślubowania, jak informował wcześniej dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski, można było obejrzeć na stronie prezydent.pl i na koncie KPRP na Facebooku.

Jędrejek jest dr hab. nauk prawnych, profesorem UKSW w Warszawie, autorem ok. 200 publikacji z zakresu prawa cywilnego, postępowania cywilnego, prawa pracy i historii prawa. Od 2003 roku jest zatrudniony w Sądzie Najwyższym.

dmy7f94

Tak teraz wygląda skład TK

W 15-osobowym TK będzie teraz ośmioro sędziów wybranych przez obecny Sejm. W grudniu 2015 r. Sejm wybrał zgłoszonych przez PiS: Julię Przyłębską (obecną prezes TK), Piotra Pszczółkowskiego, Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha (trzech ostatnich Rzepliński nie dopuszczał przez ponad rok do orzekania w TK, powołując się na wyroki TK z grudnia 2015 r. o tym, że ich miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku 2015 r. na podstawie prawnej uznanej przez TK za zgodną z konstytucją). W kwietniu 2016 r. Sejm wybrał do TK kandydata PiS Zbigniewa Jędrzejewskiego, a w grudniu 2016 r. - kandydata PiS Michała Warcińskiego.

W TK jest obecnie siedmioro sędziów wybranych przez sejmy poprzednich kadencji: Stanisław Biernat (wiceprezes TK; jego kadencja upływa w czerwcu 2017 r.), Leon Kieres (kończy kadencję w 2021 r.), Małgorzata Pyziak-Szafnicka (kończy kadencję w 2020 r.), Stanisław Rymar (kończy kadencję w 2019 r.), Piotr Tuleja (kończy kadencję w 2019 r.), Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (kończy kadencję w 2019 r.) i Marek Zubik (kończy kadencję w 2019 r.).

dmy7f94

Podziel się opinią

Share
dmy7f94
dmy7f94
Więcej tematów