Prezydencki projekt ws. lustracji trafi do Sejmu w przyszłym tygodniu
W przyszłym tygodniu prezydencki projekt
nowelizacji ustawy lustracyjnej trafi do Sejmu - poinformował szef Kancelarii Prezydenta Aleksander Szczygło.
06.12.2006 | aktual.: 06.12.2006 20:42
Minister Szczygło powiedział, że projekt jest już gotowy. Jednak przed przesłaniem go do Sejmu Lech Kaczyński chce jeszcze przeprowadzić konsultacje z osobami, które brały udział w dyskusji nad sejmową wersją ustawy lustracyjnej, m.in. z senatorem PiS Zbigniewem Romaszewskim i historykami Instytutu Pamięci Narodowej.
Jak mówił Szczygło, w projekcie znalazły się wszystkie te zmiany, które zapowiadał prezydent. Konsultacje odbędą się w ciągu najbliższych dni.
13 listopada prezydent podpisał ustawę wprowadzającą nowe zasady lustracji. Likwiduje ona Sąd Lustracyjny i urząd Rzecznika Interesu Publicznego, a do IPN przekazuje lustrację rozszerzoną na kilkaset tysięcy osób.
Dzisiejsze oświadczenia lustracyjne osób publicznych mają być zastąpione jawnymi dla wszystkich zaświadczeniami IPN o zawartości archiwów tajnych służb PRL. Ustawa ujawnia też zapisy tajnych służb PRL o osobowych źródłach informacji (ozi) i rozszerza dostęp do teczek IPN.
"Dziennik Ustaw" z datą 30 listopada opublikował ustawę wprowadzającą nowe zasady lustracji; wejdzie ona w życie w pierwszych dniach marca 2007 r.
W 14 dni od opublikowania ustawy wchodzi w życie jeden z jej zapisów, umożliwiający wybór nowego składu Kolegium IPN - ciała doradczo-kontrolnego prezesa IPN. Kadencja poprzedniego Kolegium wygasła we wrześniu tego roku. Zgodnie z nową ustawą, 9 członków Kolegium ma wybrać Sejm, a 2 - prezydent.
Jednocześnie jednak prezydent Kaczyński zapowiedział, że przygotuje projekt nowelizacji podpisanej ustawy. Jak mówił, chce m.in. przywrócenia oświadczeń lustracyjnych i badania ich przez IPN oraz sądy powszechne w procedurze karnej. Prezydent kwestionował także zapisy dotyczące ozi.
Prezydent zapowiedział też, że jeśli nie uda się przyjąć nowelizacji do czasu wejścia ustawy w życie, to zaskarży podpisaną ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.
SLD zapowiadał w ubiegłym tygodniu, że jeśli do 4 grudnia prezydent nie przygotuje własnego projektu zmian w ustawie lustracyjnej, to Sojusz zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę uchwaloną przez Sejm i podpisaną przez prezydenta. We wtorek wiceszef klubu SLD Ryszard Kalisz, że Sojusz do piątku wstrzyma się ze złożeniem wniosku do TK, czekając na prezydencki projekt nowelizacji.