PolskaPrezydencki projekt kodeksów karnych w Sejmie

Prezydencki projekt kodeksów karnych w Sejmie

Prezydenckie projekty zmian w prawie karnym zostały przekazane do Sejmu - poinformowała w czwartek szefowa prezydenckiego biura informacji Teresa Grabczyńska.

Zdaniem ekspertów - autorów projektów nowelizacji kodeksów: karnego, postępowania karnego i karnego wykonawczego, zmiany są rozsądnym zaostrzeniem prawa. Wetując nowelizację kodeksów uchwaloną przez Sejm poprzedniej kadencji prezydent zapowiedział, że powołany przez niego zespół ekspertów przygotuje swój projekt nowelizacji prawa karnego.

Eksperci proponują m.in. podniesienie odpowiedzialności karnej recydywistów, a także powrót do wcześniejszych przepisów, że gwałt szczególnie brutalny lub zbiorowy to zbrodnia, za którą ma grozić od 3 do 15 lat więzienia (dziś grozi za to od 2 do 12 lat). Zespół proponuje też, by nieletni już od 15 roku życia mogli odpowiadać jak dorośli w sprawach o zbrodnie.

Przywraca się też wyższą odpowiedzialność karną za przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości - fałszywe zeznania czy szantażowanie świadka. Surowiej mają też być karani członkowie zorganizowanych grup przestępczych. Projekt nowelizacji zawiera też propozycje zapisania w przepisach o obronie koniecznej zasady, by prokurator nie kierował aktu oskarżenia do sądu przeciwko osobie, która pod wpływem usprawiedliwionego wzburzenia przekroczyła granice obrony koniecznej. Dziś wszystkie sprawy dotyczące obrony koniecznej rozpatrują sądy.(ck)

ustawakodekssejm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)