Trwa ładowanie...
dlrtj3v

Prezydencka para jedzie do Belgii

Prezydent Aleksander Kwaśniewski udaje się
we wtorek wraz z małżonką z trzydniową oficjalną wizytą do
Królestwa Belgii. Głównymi tematami rozmów polskiego prezydenta z
belgijskimi politykami mają być sprawy europejskie i gospodarcze.

dlrtj3v
dlrtj3v

Podczas pobytu w Belgii prezydencka para spotka się z królem Belgii Albertem II i królową Paolą, a także z premierem tego kraju Guyem Verhofstadtem.

Tematem rozmów pana prezydenta i premiera Belgii będą przede wszystkim sprawy europejskie, traktat konstytucyjny, otwarcie belgijskiego rynku pracy dla polskich obywateli, strategia lizbońska, jak również sprawy gospodarcze - inwestycje, wymiana handlowa - powiedział szef prezydenckiego Biura Spraw Międzynarodowych Andrzej Majkowski.

Prezydent będzie także uczestniczył w polsko-belgijskim forum gospodarczym. Wraz z prezydentem jedzie bowiem do Belgii grupa 18 przedstawicieli polskich kół gospodarczych i biznesu.

Według Majkowskiego Belgia jest siódmym partnerem gospodarczym Polski wśród państw UE. Wartość zainwestowanego kapitału belgijskiego w Polsce to ok. 3 mld dolarów, co daje Belgom dziesiątą pozycję wśród krajów najwięcej inwestujących w Polsce. Największymi belgijskimi inwestorami w Polsce są m.in. KBC Holding i Fortis Bank.

dlrtj3v

Podczas wizyty prezydent złoży wizytę nie tylko w stolicy Belgii - Brukseli, ale także w prowincji Liege w Walonii i Brabancji we Flandrii oraz spotka się burmistrzami tych miast i gubernatorami prowincji. Belgia jest bowiem krajem sfederalizowanym i podzielonym na trzy regiony: Flandrię, Walonię i region stołeczny Bruksela.

Majkowski zwrócił uwagę, że wizyta prezydenta w Belgii wpisuje się jednocześnie w okres obchodów 60. rocznicy wyzwolenia Belgii przez aliantów z udziałem polskich żołnierzy I dywizji pancernej gen. Maczka. Podczas pobytu w Brabancji Kwaśniewski odwiedzi cmentarz polskich żołnierzy I dywizji pancernej gen. Maczka w Lommel.

  1. Dywizja Pancerna była organizowana od 1942 r. w Szkocji, a jej dowódcą był gen. Stanisław Maczek, który wcześniej dowodził 10. Brygadą Pancerno-Motorową w Polsce i we Francji. Jednostka liczyła 16 tysięcy żołnierzy.

W ostatnich dniach lipca 1944 r. dywizja została przerzucona do Normandii i walczyła w składzie Armii Kanadyjskiej do końca wojny. Na początek odniosła zwycięstwo pod Flaise, zdobyła we Francji - Aberville, Saint-Omer i Cassel Francji, w Belgii - Thielt, Ypres i Gandawę w Belgii, w Holandii - Bredę i Antwerpię (wspólnie z Brytyjczykami). Szlak bojowy zakończyła w niemieckim Wilhelmshaven, zajmując 5 maja 1945 r. niebronione już miasto.

Prezydencka para spotka się ponadto z mieszkającymi w Belgii Polakami.

W Belgii składane są tylko dwie oficjalne wizyty państwowe rocznie. Wizyta prezydenta Kwaśniewskiego w tym kraju była planowana w maju tego roku, ale strona polska ją odwołała. Prezydent był wówczas bowiem bardzo zaangażowany w powoływanie rządu Marka Belki.

Belgijska para królewska gościła w Polsce w 1999 roku.

dlrtj3v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlrtj3v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj