Trwa ładowanie...
d393z22
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydenci Polski i Słowacji w Tatrach

O wspólnych inwestycjach drogowych i energetycznych, współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz sytuacji w UE w związku z konfliktem na Ukrainie rozmawiali w Witowie w Tatrach prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Słowacji Andrej Kiska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent RP Bronisław Komorowski i prezydent Słowacji Andrej Kiska
Prezydent RP Bronisław Komorowski i prezydent Słowacji Andrej Kiska (PAP, Fot: Grzegorz Momot)
d393z22

Prezydenci otworzyli wspólnie bieg "Szlak Bez Granic" - organizowany po raz szósty masowy bieg rekreacyjny.

Komorowski podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami, że wizyta jest dobrą okazją do podkreślenia wagi kontaktów przygranicznych i wagi relacji polsko-słowackich dla przyszłości "najbliższej współpracy między dwoma przyjaźniącymi się narodami i państwami".

Kiska przypomniał, że dobre stosunki dwustronne obrazują też relacje prezydentów. "Jestem prezydentem krócej niż rok, a to nasze dziesiąte spotkanie" - podkreślił. Zaznaczył, że nazwa biegu "Bez granic" wyraża nasze dwustronne stosunki. Dziękując za zaproszenie powiedział, że tradycja "bez granic" powinna łączyć nie tylko nasze dwa państwa, ale wszystkie kraje, które w tej formule chciałyby współpracować.

d393z22

Zaznaczył, że tematami wspólnych rozmów były energetyka, infrastruktura i sytuacja międzynarodowa. Słowackiego prezydenta cieszy, że dobre relacje polsko-słowackie stanowią dobry fundament dla pracy czwórki wyszehradzkiej, w której są też Czechy i Węgry.

Komorowski zaznaczył, że bieg był okazją do rozmów m.in. o funkcjonowaniu Grupy oraz omówieniu kwestii ważnych dla całego regionu - szczególnie w kontekście sytuacji na Ukrainie. - Grupa Wyszehradzka stanowi istotny dorobek, ważny dla całego regionu. Jest narzędziem w dalszym ciągu bardzo przydatnym do podejmowania i rozwiązywania liczących się problemów i spraw - podkreślił.

- W niestabilnym czasie, gdzie niestabilność niepokoi, wszystkie formy sprawdzonej współpracy - zarówno w układzie Grupy Wyszehradzkiej i bilateralnych relacji polsko-słowackich stanowią szczególnie ważny, stabilny element i istotny dla rozwiązania wszystkich problemów dzisiaj i w przyszłości - ocenił.

Komorowski powiedział, że znalazł z Kiską wspólny pogląd na wspieranie inwestycji w infrastrukturze komunikacyjnej i energetycznej, istotnych dla współpracy między naszymi krajami.

d393z22

- Mam tu na myśli swoisty prezydencki patronat po stronie słowackiej i polskiej nad kwestią przyspieszania i szczęśliwego zakończenia inwestycji opartej o pieniądze europejskie w zakresie budowy interkonektora gazowego pomiędzy naszymi krajami i także swoisty patronat nad dokończeniem niektórych inwestycji drogowych - mówił. - Mam nadzieję, że spotkamy się z panem prezydentem niedługo na odcinku ważnym dla relacji polsko-słowackich: Zwardoń-Żylina - dodał.

W ocenie Komorowskiego wpływ na takie relacje w wymiarze przygranicznym i ogólnopaństwowym jak ze Słowacją, ma także przyjaźń, która łączy obu prezydentów. Podkreślił, że w badaniach polskiej opinii społecznej Słowacy są najwyżej ocenianym i lubianym narodem. - Czasami się zmieniacie z Czechami (...), ale niewątpliwie nasi sąsiedzi południowi stale zajmują we wszystkich rankingach przyjaznych relacji pomiędzy Polakami, a ich sąsiadami najwyższa pozycję - co cieszy - ocenił.

Prezydenci wcześniej odwiedzili Oravicę po słowackiej stronie granicy, skąd ruszył tegoroczny bieg. W Witowie nagrodzą najlepszych w biegu.

Bieg "Szlak Bez Granic" organizowany jest od 2007 roku. Jego celem jest popularyzacja narciarstwa biegowego w Tatrach Zachodnich i otwarcie transgranicznego szlaku biegowego.

d393z22

Podziel się opinią

Share

d393z22

d393z22
Więcej tematów