Trwa ładowanie...
d1r75i4
d1r75i4

Prezydenci Polski i Chin podpisali oświadczenie o strategicznym partnerstwie

• Rozpoczęła się oficjalna wizyta w Polsce przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga z małżonką
• Pierwszym punktem wizyty była uroczystość powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1r75i4

Polska i Chiny postrzegają siebie nawzajem jako długoterminowych i stabilnych partnerów strategicznych - głosi oświadczenie podpisane w Warszawie przez prezydenta Andrzeja Dudę i przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga.

"Polska i Chiny postrzegają siebie nawzajem jako długoterminowych i stabilnych partnerów strategicznych, a swój rozwój - jako znaczącą okazję do obopólnie korzystnej współpracy" - czytamy w oświadczeniu. Podkreślono w nim, że oba państwa zbudowały wzajemne zaufanie polityczne, które umożliwia regularną i otwartą wymianę poglądów na wysokim szczeblu politycznym.

d1r75i4

"Oba państwa, w duchu wzajemnego poszanowania, równego traktowania i obopólnie korzystnej współpracy, wzmocnią współpracę w sferze politycznej, gospodarczej, społecznej, kulturalnej i w innych obszarach, koordynację i współdziałanie w sprawach międzynarodowych i regionalnych, a także podniosą poziom relacji dwustronnych w kompleksowy sposób dla zapewnienia korzyści obu narodom" - zaznaczono.

Prezydenci podpisali dokument po rozmowach plenarnych delegacji; wzięli w nich udział m.in. wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister finansów Paweł Szałamacha, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping z małżonką do Warszawy przybyli w niedzielę późnym popołudniem. W Belwederze spotkali się z polską parą prezydencką na prywatnej kolacji.

Prezydent Xi spotka się w poniedziałek także z marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim oraz z premier Beatą Szydło.

Oficjalną wizytę przewodniczącego Xi z małżonką w Polsce zakończy kolacja na Zamku Królewskim.

d1r75i4

Podziel się opinią

Share

d1r75i4

d1r75i4
Więcej tematów