Prezes ZUS Paweł Wypych odwołany
Premier odwołał Pawła Wypycha ze stanowiska
prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wypych kierował ZUS-em od czerwca. Na razie nie wiadomo kto go zastąpi.
27.11.2007 | aktual.: 27.11.2007 11:44
Rzecznik ZUS Jacek Dziekan potwierdził w rozmowie z PAP, że Wypych został odwołany z dniem 26 listopada. Jak powiedział, nie zna powodów decyzji premiera. Dodał jedynie, że premier podziękował Wypychowi za pracę na tym stanowisku.
Wypych powiedział, że o odwołaniu dowiedział się, kiedy to urzędniczka z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zadzwoniła do niego i powiedziała: Proszę przyjechać i odebrać swoją dymisję. Wypych dodał, że "premier Donald Tusk zgodnie z ustawą ma pełne prawo odwołać i powołać prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" i w tej kwestii "nie ma absolutnie nic do dodania".
Wypych został prezesem ZUS 1 czerwca br. Zastąpił na tym stanowisku Aleksandrę Wiktorow, która kierowała Zakładem od 2001 r.
Wypych powiedział we wtorek w TVP Info, że zaczął w ZUS zmiany pozwalające na oszczędności środków i lepsze wykorzystanie kadr. Powstał nowy statut i propozycja nowego schematu organizacyjnego ZUS. Po raz pierwszy ZUS uzyskał też środki europejskie - 78 mln euro na trzy duże projekty informatyczne. W jego ocenie udało się też poprawić relacje z firmą Prokom, która dostarczyła system informatyczny ZUS.
Wypych dodał, że półroczna praca w Zakładzie była "ogromnym wyzwaniem", choć jest to firma, którą daje się szybko polubić i w której pracuje mnóstwo wspaniałych ludzi.
Wcześniej Paweł Wypych był wiceministrem pracy i polityki społecznej, pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych, a po wejściu w koalicję z PiS Samoobrony i LPR został podsekretarzem stanu w kancelarii premiera. Doradzał tam premierowi w sprawie ZUS. Jarosław Kaczyński zdecydował, że Zakład będzie podlegał nie ministrowi pracy, a premierowi.
Wypych ma 39 lat, jest absolwentem Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji oraz Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie organizacji pomocy społecznej na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe w zakresie zarządzania w administracji publicznej w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego. W latach 1987-1999 był instruktorem Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.
W 1996 roku został asystentem w Zakładzie Kryminologii Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. 3 lata później został dyrektorem w Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie Powiatu Warszawskiego. W roku 2002 objął stanowisko dyrektora Biura Polityki Społecznej w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. W latach 1990-2003 był radnym w Warszawie. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.