Trwa ładowanie...
d3kmc8x

Prezes Trybunału dojeżdża do pracy z Berlina. Tyle płacimy za jej mieszkanie i dojazdy

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska pracuje w Warszawie, ale mieszka w Niemczech. Trybunał pokrywa nie tylko jej przejazdy z i do domu, ale także wynajmuje mieszkanie służbowe w centrum Warszawy. Jak ustaliła Wirtualna Polska, miesięczny czynsz sięga 3,2 tys. zł.

Share
d3kmc8x

Julia Przyłębska prezesem Trybunału Konstytucyjnego została w grudniu. Gdy pojawiła się jej kandydatura, sędzia przyznała, że mieszka w Berlinie. - Większość sędziów Trybunału Konstytucyjnego dojeżdża. Żyjemy w otwartej Europie i z Berlina jest teraz nawet bliżej czasowo niż z Przemyśla - mówiła prezes Przyłębska w RMF FM. Sędzia zamieszkała w stolicy Niemiec, ponieważ stanowisko ambasadora Polski w tym kraju objął jej mąż.

Zamieszkanie poza miejscem siedziby Trybunału wymusza wynajęcie mieszkania służbowego dla nowej prezes. Zgodnie z umową najmu, miesięczny czynsz wynosi 3,2 tys. zł. - Mieszkania są wynajmowane za pośrednictwem biura nieruchomości z przedstawionych propozycji aktualnie dostępnych na rynku mieszkań na wynajem, z akceptacją przyszłego użytkownika co do standardu i w dogodnej dla sędziego lokalizacji - mówi Wirtualnej Polsce Grażyna Leśniak z Zespołu Prasy i Informacji Biura Trybunału Konstytucyjnego

Z pieniędzy podatników pokrywane są także przejazdy prezes Przyłębskiej z Berlina do Warszawy i powrotem. Trybunał Konstytucyjny wykupił dla niej imienną kartę na przejazdy PKP z uprawnieniem do 50 proc. zniżki. Karta na ten rok kosztowała 8,4 tys. zł.

Trybunał, zgodnie z przepisami, jest zobowiązany do zapewnienia służbowego mieszkania sędziom spoza stolicy. Zwraca im także koszty dojazdów do pracy i wypłaca dodatki za rozłąkę z rodziną. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego zarabiają ponad 20 tys. zł miesięcznie. Pensja prezes Julii Przyłębskiej wynosi 28,9 tys. zł.

d3kmc8x

Podziel się opinią

Share
d3kmc8x
d3kmc8x
Więcej tematów