PolskaPrestiż uczelni i odległość od domu decydują o wyborze kierunku studiów

Prestiż uczelni i odległość od domu decydują o wyborze kierunku studiów

W ubiegłym roku maturzyści najchętniej
ubiegali się o miejsce na studiach pedagogicznych. O ich wyborze
kierunku studiów decydowały najczęściej odległość od miejsca
zamieszkania, prestiż uczelni i rekomendacja znajomych, najmniej
liczyło się zdanie rodziców - wynika z danych Ministerstwa Nauki i
Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) oraz z badań przeprowadzonych przez
Uniwersytet Śląski.

Z ubiegłorocznych badań ankietowych kandydatów na studia wynika, że wybierając UŚ kierowali się przede wszystkim: odległością od miejsca zamieszkania, prestiżem uczelni, rekomendacją znajomych. W rankingu motywacji na ostatnim miejscu znalazła się rada rodziców. Jakie będą opinie maturzystów w tym roku przekonamy się po podliczeniu odpowiedzi uzyskanych w podobnym badaniu - poinformowała, rzecznik prasowy UŚ, Jolanta Talarczyk.

Według danych MNiSW, w ubiegłym roku najwięcej kandydatów ubiegało się o przyjęcie na kierunki: pedagogika (35 tys. osób), prawo (30 tys.) oraz zarządzanie i marketing (24 tys.). Najwięcej chętnych w stosunku do liczby miejsc było na psychologii (średnio 14,7 osoby na jedno miejsce), weterynarii (10 osób) i dziennikarstwie (9,2).

Z tegorocznych wstępnych szacunków UŚ wynika, że najwięcej maturzystów chce studiować pedagogikę, psychologię, prawo, politologię i socjologię.

Na większości uczelni listy rankingowe osób przyjętych na podstawie wyników matury będą powstawały sukcesywnie do 3 sierpnia. W wielu ośrodkach akademickich rekrutacja ruszyła w środę pełną parą, dopiero bowiem po otrzymaniu wyników matury (zostały ogłoszone 10 lipca) niektórzy kandydaci ostatecznie decydują na jaki kierunek studiów zdawać.

Toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika uruchomił punkt informacyjny dla kandydatów już na terenie Dworca Głównego PKP. Jak poinformował Andrzej Romański z Centrum Promocji i Informacji UMK, w godzinach 10-15 na specjalnym stoisku obsługiwanym przez studentów, kandydaci mogą dowiedzieć się gdzie należy składać dokumenty na poszczególne kierunki studiów, a także w jaki sposób najłatwiej dotrzeć do poszczególnych jednostek Uniwersytetu. Na stoisku można też otrzymać specjalnie przygotowane mapki z rozmieszczeniem obiektów UMK w mieście. Kandydaci na studia dzienne mogą składać dokumenty do 20 lipca.

Jak zaznaczyła Talarczyk, każda z osób przyjętych na UŚ otrzyma pocztą pisemną decyzję Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej i będzie miała czas na potwierdzenie zamiaru podjęcia studiów w UŚ do końca sierpnia. Jeżeli tego nie zrobią, to na ich miejsce wejdą osoby z kolejnych miejsc listy rankingowej, które w postępowaniu kwalifikacyjnym uzyskały mniej punktów.

Dodatkowe nabory będą organizowane tylko tam, gdzie liczba kandydatów będzie mniejsza od limitu miejsc. Odbędzie się to po zakończeniu rejestracji kandydatów - podkreśliła rzeczniczka.

Dodała, że we wrześniu prowadzona będzie rekrutacja na studia drugiego stopnia (czyli magisterskie po licencjacie), zaoczne, wieczorowe oraz stacjonarne, na które nie było wystarczająco wielu chętnych w lipcu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)