Premiera animowanego filmu "Szafa Zbigniewa"
Premiera animowanego filmu "Szafa Zbigniewa" Magdaleny Osińskiej, którego akcja rozgrywa się w Polsce w czasach głębokiego komunizmu, odbyła się w poniedziałek w Centrum Sztuki Filmowej - Kinie Kosmos w Katowicach.
Projekcji towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Śląskiej pod batutą Jerzego Koska.
Akcja filmu osadzona jest w latach 70. na Śląsku. Bohaterowie są zmuszeni stawiać czoła absurdalnej i groteskowej rzeczywistości PRL. Zbigniew mieszka ze swoim ojcem na terenie szarego blokowiska. Kiedy ojciec umiera, Zbigniew wyrusza po zakup trumny na cmentarz. Okazuje się jednak, że po zakup trumny ustawia się bardzo długa kolejka chętnych.
Zbigniew mimo najlepszych chęci nie może kupić trumny w oficjalny sposób. Musi przekupić wilki, które zajmują się ich sprzedażą. Zawiera pakt z diabłem. W końcu udaje się zdobyć trumnę, a nawet udaje mu się ukraść kawałek mięsa. W domu rodzina zjada porządny obiad przy leżących obok zwłokach dziadka. Radość wspólnego posiłku miesza się ze wstydem, spowodowanym brakiem czasu na zadumę nad śmiercią seniora.
Magdalena Osińska jest autorką scenariusza i reżyserką filmu, a także współtwórczynią animacji - wraz z Krzysztofem Brzozowskim i Katarzyną Okoniewską. Muzykę skomponował Jean Marc Petsas, zaś autorem scenografii jest Hester Dennet. Wśród twórców "Szafy Zbigniewa" jest m.in. producent oscarowego filmu animowanego "Piotruś i wilk" Hugh Welchman.
Osińska w 2008 r. ukończyła Państwową Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi na specjalności animacja. Uczestniczyła w zajęciach Szkoły Animacji w Bristolu. W latach 2006-2007 pracowała jako animator i grafik komputerowy w studiu filmowym Se-Ma-For. Jej praca dyplomowa - film animowany dla dzieci "Radostki" - był nagradzany na festiwalach w kraju i za granicą.
Film "Szafa Zbigniewa" powstał dzięki wsparciu Śląskiego Funduszu Filmowego, który został powołany w 2008 roku. O dofinansowanie z tego funduszu mogą starać się projekty powiązane z województwem śląskim tematycznie, poprzez twórców lub miejsce realizacji. Wyłonione produkcje mogą uzyskać do 50 proc. dofinansowania. Wsparcie funduszu polega na udziale Instytucji Filmowej "Silesia - Film" jako koproducenta z wkładem finansowym.
Środki uzyskane z koprodukcji zasilają fundusz, który dzięki temu w kolejnych latach może się powiększyć. Powołanie funduszu, oprócz wspierania filmowców tworzących w regionie, ma także przyciągnąć do województwa duże produkcje krajowe i zagraniczne.