Premier: zapraszam Gilowską do rządu

Premier Kazimierz Marcinkiewicz oświadczył, że jeśli Sąd Lustracyjny umorzy postępowanie wobec Zyty Gilowskiej, to zaprasza ją ponownie do rządu. "Dziś, jutro, pojutrze, w każdym momencie" - powiedział premier.

Premier: zapraszam Gilowską do rządu
Źródło zdjęć: © WP.PL | mg

Zastępca Rzecznika Interesu Publicznego Jerzy Rodzik uważa, że RIP powinien wnieść w czwartek o umorzenie przez Sąd Lustracyjny postępowania wobec Gilowskiej, gdyż nie pełni ona już funkcji publicznej.

Pytany o to premier powiedział: proszę, żeby zwłaszcza zastępca rzecznika nic więcej w tej sprawie nie robił.

A jeśli ktokolwiek miałby podjąć taką decyzję (o umorzeniu postępowania), to pani profesor Gilowska: zapraszam do rządu, dziś, jutro, pojutrze, w każdym momencie - oświadczył premier.

Deklaruję powrót na stanowisko wicepremiera, tak, aby nikt nie manipulował już więcej. Wystarczy tego. Po prostu dosyć. To, co jest, to jest draństwo. I tylko w ten sposób można zareagować- dodał.

W rozmowie z panem sędzią Olszewskim (RIP Włodzimierz Olszewski), którą odbyłem w ubiegły poniedziałek, tu w Kancelarii Premiera, Rzecznik poinformował mnie o tym, że jest taka reguła: jeśli ktoś podaje się do dymisji, to Rzecznik nie wysyła dokumentów do SL, ale jeśli się nie podaje - to wysyła - relacjonował szef rządu.

Jak zaznaczył, ta informacja była dla niego "jasna i klarowna od początku". Jeśli dziś któryś z rzeczników mówi inaczej, to znaczy, że wprowadza mnie w błąd, i nie tylko mnie - ocenił.

Jestem przekonany, że dziś właścicielem tego wniosku jest Sąd Lustracyjny i mam nadzieję, że SL zgodnie z prawem - wystarczy przeczytać ustawę, ona daje takie możliwości - podejmie w trybie pilnym ten proces, który jest procesem dziwnym i dlatego koniecznym do szybkiego rozstrzygnięcia - powiedział Marcinkiewicz.

Gdyby osoba, wobec której nie wszczęto procesu z powodu odejścia z funkcji podlegającej lustracji, ponownie by ją objęła, z powrotem weszłaby w procedurę lustracji z wniosku RIP. Wtedy sąd nie mógłby umorzyć postępowania, lecz je wszcząć - oczywiście pod warunkiem, że uzna zasadność wniosku Rzecznika.

W czwartek Sąd Lustracyjny rozpatrzy wniosek Rzecznika o lustrację Gilowskiej. Szef tego sądu sędzia Zbigniew Puszkarski mówił ostatnio, że nie wszczyna się procesu wobec osoby, którą odwołano z funkcji podlegającej lustracji przed decyzją sądu. Podkreślał, że ustawa lustracyjna dotyczy tylko osób pełniących funkcje publiczne.

Puszkarski nie chciał przesądzać, czy stanie się tak wobec byłej wicepremier Gilowskiej._ Decyzję podejmie skład sądu, który zbierze się na posiedzeniu_- mówił sędzia. Przypomniał zarazem, że każda osoba, która pełniła funkcję publiczną, może zawsze złożyć do sądu wniosek o tzw. autolustrację. Sąd go ocenia i decyduje, czy wszcząć proces w tej procedurze.

Według wtorkowej "Gazety Wyborczej", jeżeli z przyczyn proceduralnych sąd nie zdecyduje się na proces lustracyjny z wniosku RIP, Gilowska wystąpi o autolustrację.

W piątek, po tym jak Rzecznik skierował wniosek do sądu, Gilowska oddała się do dyspozycji premiera, który ją zdymisjonował (prezydent odwołał ją w sobotę).

Gilowska oświadczyła, że jej oświadczenie lustracyjne o braku związków ze służbami PRL jest prawdziwe. Uznała też, że padła ofiarą "szantażu lustracyjnego" ze strony Rzecznika i złożyła w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nakazał wszczęcie śledztwa, które poprowadzi gdańska prokuratura.(sm)

Wydarzenia TV POLSAT

Więcej na ten temat w serwisie Wydarzenia.wp.pl

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)