Premier udaje się z wizytą do Holandii
Bezpieczeństwo energetyczne, eurokonstytucja, relacje między UE a Rosją - to główne tematy czwartkowej wizyty premiera Jarosława Kaczyńskiego w Holandii. Szef polskiego rządu będzie rozmawiał z holenderskim premierem Janem Peterem Balkenende także o liberalizacji dostępu do holenderskiego rynku pracy dla Polaków.
W Holandii J. Kaczyński spotka się też z przedstawicielami Polonii, a wśród nich - z kombatantami i polskimi żołnierzami. Złoży kwiaty na grobie gen. Stanisława Maczka i grobach polskich żołnierzy w Bredzie.
Jednym z głównych tematów wizyty - jak powiedział dyrektor Departamentu Spraw Zagranicznych Kancelarii Premiera Krzysztof Miszczak - będzie polityka energetyczna. Chcemy wsparcia dla naszej koncepcji solidarności w ramach tej polityki - podkreślił Miszczak.
Jak powiedział, podczas rozmów premier Kaczyński zwróci uwagę, że sprawy energii "to element polityki bezpieczeństwa UE". Wzmocnienie tego segmentu polityki leży w interesie wszystkich członków Unii, chcemy wskazać, że cała energetyka jest wspólną polityką europejską - dodał Miszczak.
Innym z wiodących tematów wizyty będzie przyszłość Traktatu Konstytucyjnego UE. Procedura ratyfikacyjna Traktatu została zawieszona po tym jak w referendach odrzuciły go Holandia i Francja.
Sprawujące w tym półroczu przewodnictwo w UE Niemcy chcą przedstawić do końca czerwca kalendarz dalszych prac nad unijną konstytucją. Kanclerz Niemiec Angela Merkel i inni niemieccy politycy powtarzają, że ich celem jest zachowanie istoty obecnego dokumentu.
Niemcy przygotowują treść Deklaracji Berlińskiej, która ma być przyjęta na uroczystym szczycie w Berlinie 25 marca. Dokument ten ma przyczynić się do wznowienia dyskusji o unijnej konstytucji, zaś przez niektórych uważany jest nawet za przyszłą preambułę Traktatu Konstytucyjnego.
Szef polskiego rządu, jak zapowiedział Miszczak, będzie też rozmawiał z premierem Balkenende na temat relacji UE-Rosja. Premierzy będą mówić także o holenderskich doświadczeniach w wykorzystywaniu funduszy europejskich.
Kolejna sprawa to otwarcie holenderskiego rynku pracy dla Polaków. Miszczak podkreślił, że obecnie nie ma pełnej swobody przepływu polskich pracowników. Holendrzy jak dotąd złagodzili jedynie zasady przyjmowania do pracy m.in. Polaków w niektórych branżach, takich jak m.in. przemysł metalurgiczny, drzewny, restauracje i opieka zdrowotna. Według Miszczaka, jest szansa, że Holandia w pełni otworzy swój rynek pracy latem tego roku.
Polska, jak powiedział Miszczak, oczekuje także wsparcia Holandii w staraniach o organizację EXPO 2012 we Wrocławiu. Polacy mają także nadzieję na wsparcie Holendrów w sprawie kandydatury tego miasta na siedzibę Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Technologii.
Premierzy Polski i Holandii, zapowiedział Miszczak, omówią też współpracę Grupy Wyszehradzkiej z państwami Beneluksu. Jest holenderska propozycja zorganizowania spotkania 21 czerwca, tuż przed posiedzeniem Rady Europejskiej w Brukseli - powiedział. Dodał, że intencją tej współpracy jest tworzenie wspólnego stanowiska Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu na forum UE.