Trwa ładowanie...
d31trvo

Premier Sobotka wyklucza pomysł wyjścia Czech z UE

• Premier Republiki Czeskiej uznał za "bezsensowne, szkodliwe i niebezpieczne" wszelkie pomysły wyjścia jego kraju z UE
• Powiedział, że członkostwo w UE jest gwarancją pomyślności i bezpieczeństwa Czechów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Sobotka wyklucza pomysł wyjścia Czech z UE
(WP, Fot: Łukasz Szełemej)
d31trvo

Jednocześnie czeski socjaldemokratyczny premier w oświadczeniu przesłanym mailem agencji Reuters wyraził opinię, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE wywoła falę nacjonalizmu i separatyzmu w Europie.

"Prawicowi ekstremiści i nacjonaliści podejmą ten temat wcześniej czy później w Republice Czeskiej i w innych krajach" - zauważył premier Bohuslav Sobotka.

"Jeśli Wielka Brytania opuści UE, czego oczywiście nie życzę, wywoła to falę nacjonalizmu i separatyzmu w całej Europie" - oznajmił Sobotka i podkreślił, że "idea unijna zostanie osłabiona".

d31trvo

Dzień wcześniej pytany przez czeską agencję CTK o następstwa ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE premier Czech oświadczył, że "mogą być rzeczywiście ogromne" i że byłoby to "wielkie polityczne wyzwanie" zarówno dla prawicowych, jak i lewicowych demokratów.

Ostrzegł jednocześnie, że wyjście Czech z UE oznaczałoby także powrót do strefy wpływów Rosji. - Byłoby to absolutne zanegowanie biegu wydarzeń po 1989 roku - podkreślił.

Referendum dotyczące ewentualnego Brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ma się odbyć 23 czerwca. Brytyjski premier David Cameron zapowiedział, że będzie zachęcał Brytyjczyków do głosowania za pozostaniem w UE.

d31trvo

Podziel się opinią

Share
d31trvo
d31trvo
Więcej tematów