ŚwiatPremier: rząd francuski zagwarantuje ład publiczny

Premier: rząd francuski zagwarantuje ład publiczny

Premier Dominique de Villepin oświadczył
w parlamencie w związku z falą zamieszek, że rząd
francuski "zagwarantuje wszystkim obywatelom ład publiczny".
Ostrzegł, że za naruszenie godziny policyjnej może grozić do dwóch
miesięcy więzienia.

Równocześnie zapowiedział posunięcia ekonomiczne na rzecz ubogich przemieść, zamieszkanych przez imigrantów, w tym działania mające na celu zmniejszenie bezrobocia.

Rząd francuski wyraził zgodę na wprowadzanie przez lokalne władze godziny policyjnej w celu zapobiegania zamieszkom i przeprowadzanie rewizji w razie podejrzeń o przechowywanie broni, a także na zamykanie miejsc publicznych, gdzie zbierają się gangi.

Mamy do czynienia ze zdeterminowanymi osobnikami, zorganizowanymi gangami - powiedział de Villepin posłom i przyznał, że przywracanie porządku "potrwa". Możecie być pewni, że wszystkie te środki będą stosowane z poczuciem odpowiedzialności - oświadczył.

W założeniu godzina policyjna może być ogłoszona jedynie w dzielnicach nadal zagrożonych rozruchami. Niektóre części miast będą więc objęte zakazem lub ograniczeniem ruchu ludzi i samochodów. Odmowa zastosowania się do nakazów może grozić sankcjami do dwóch miesięcy więzienia - poinformował premier.

Przyznał, że we Francji istnieje dyskryminacja rasowa, która podgrzała nastroje w dzielnicach imigrantów, że przy poszukiwaniu pracy osoby o obco brzmiących nazwiskach często mają u pracodawców mniejsze szanse na zatrudnienie.

Zapowiedział, że niebawem powstanie "wielka agencja spójności społecznej i wyrównywania szans", która będzie partnerem władz lokalnych we wszystkich kwestiach dotyczących tzw. niespokojnych dzielnic.

Obiecał też utworzenie "15 dodatkowych wolnych stref miejskich", mających zachęcić przedsiębiorców do inwestowania na ich terenach, oraz 20 tys. umów o zatrudnienie w "niespokojnych dzielnicach". Rząd przeznaczy też o 25 proc. więcej środków na agencję ds. odnawiania i rozwoju dzielnic.

Jeśli chodzi o oświatę, de Villepin zapowiedział, że od stycznia zostanie utworzonych 5 tys. stanowisk asystentów pedagogicznych w 1200 szkołach w tych dzielnicach. W 2006 roku wydzielonych też zostanie dodatkowo 100 mln euro na organizacje pozarządowe zajmujące się młodzieżą.

Walka z wszelką dyskryminacją musi stać się priorytetem dla naszej wspólnoty narodowej - podkreślił premier.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)