Premier: projekt budżetu można w Sejmie złożyć tylko raz
Projekt budżetu na 2008 r. został złożony w
konstytucyjnym terminie - podkreślił premier Jarosław
Kaczyński. Według niego, rząd tylko raz może złożyć projekt
budżetu w Sejmie, a w przypadku projektu ustawy budżetowej nie
obowiązuje zasada dyskontynuacji.
08.11.2007 | aktual.: 08.11.2007 14:55
Rząd złożył projekt budżetu na przyszły rok 27 września - jeszcze w poprzedniej kadencji.
Politycy PO apelowali, aby ustępujący rząd ponownie, już w nowej kadencji, złożył projekt budżetu, bo podzielają opinię części ekspertów, że podlega on zasadzie dyskontynuacji. Zgodnie z nią nowy Sejm nie pracuje nad projektami złożonymi w poprzedniej kadencji.
Zdaniem przedstawicieli PO, jeśli dopiero nowy rząd przedstawi - w formie autopoprawki - taki projekt, Sejm będzie miał mniej czasu nad prace nad nim.
Jak stwierdził szef klubu PO Zbigniew Chlebowski, w ocenie prezydenta, konstytucyjny czteromiesięczny termin zakończenia prac nad ustawą budżetową liczy się od dnia złożenia w Sejmie pierwszego projektu - czyli obecnie od 27 września.
Sytuacja jest przewidziana w konstytucji, budżet trzeba złożyć do 30 września i został złożony. Teraz termin liczy się do końca stycznia - powiedział J. Kaczyński, pytany na czwartkowej konferencji prasowej, czy ustępujący rząd ponownie prześle do Sejmu projekt przyszłorocznego budżetu.
Premier dodał, że "nie ma przecież żadnego niebezpieczeństwa". Państwo chyba nie sądzą, że w tej sytuacji, która w tej chwili jest, (prezydent) rozwiąże parlament. W ogóle tutaj nie bardzo wiadomo, o co chodzi - stwierdził J. Kaczyński.
Według szefa rządu, "budżet będzie mógł być spokojnie uchwalony, w takim tempie, jakie jest potrzebne".
Natomiast nie ma najmniejszego powodu, żebyśmy ponownym składaniem budżetu potwierdzali interpretację konstytucji, która jest całkowicie bezpodstawna - powiedział premier.
Jak dodał, "budżet można złożyć raz".
I to zupełnie wystarczy, w tym wypadku nie obowiązuje dyskontynuacja - uważa J. Kaczyński.
Zgodnie z konstytucją, Rada Ministrów przedkłada Sejmowi projekt budżetu do 30 września. Konstytucja mówi też, że jeżeli ustawa budżetowa nie będzie przekazana do podpisu prezydenta w ciągu 4 miesięcy od złożenia projektu do Sejmu, prezydent może w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu.
Według konstytucjonalisty prof. Piotra Winczorka, zasada dyskontynuacji nie jest zapisana wprost w konstytucji, ale jest zwyczajem konstytucyjnym.