Premier powinien zobowiązać prezesa NFZ do rozmów
Sejmowa Komisja Zdrowia poparła projekt rezolucji Sejmu wzywającej premiera, by ten zobowiązał
prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do niezwłocznego podjęcia
rozmów z Porozumieniem Zielonogórskim w sprawie kontraktowania
usług medycznych.
Posłowie chcą, by głosowanie nad nim odbyło się jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu; w czwartek podejmą starania o rozszerzenie porządku obrad.
"Wielu lekarzy przystąpiło do konkursu, ale nie podpisze umów, ponieważ Fundusz proponuje środki o jedną piątą niższe niż przed rokiem" - powiedziała Elżbieta Radziszewska z PO. Prezes naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł przewiduje, że 900 tys. osób zapisanych do zakładów opieki zdrowotnej może mieć kłopoty z uzyskaniem opieki zdrowotnej, ponieważ wielu dyrektorów odmówiło podpisania umów z powodu za małych nakładów na podstawową opiekę zdrowotną.
Porozumienie Zielonogórskie poinformowało, że zrzeszeni w nim lekarze rodzinni przystąpią do rokowań z lubuskim oddziałem NFZ. Po podsumowaniu przez lubuski oddział NFZ konkursu ofert na świadczenie usług z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej okazało się, że nie zabezpieczą one w pełni zapotrzebowania; pokryją je w połowie. Po rozpatrzeniu wszystkich ofert POZ złożonych w regulaminowym terminie, podpisano uzgodnienia z 46 świadczeniodawcami, w ubiegłym roku było ich 186. W związku z tą sytuacją lubuski oddział NFZ rozpoczął drugi tryb przewidziany ustawą - rokowania. Lekarze rodzinni mogą składać oferty do 22 grudnia.
W kilku wojewódzkich oddziałach NFZ została zapewniona 100- procentowa opieka w zakresie POZ dla mieszkańców tych województw w 2004 roku. W innych oddziałach wojewódzkich NFZ trwają negocjacje dotyczące zapewnienia opieki medycznej.(iza)