Premier ogłosił Lublin miastem Polskiej Grupy Energetycznej
Premier Jarosław Kaczyński ogłosił w Lublinie, że w tym mieście będzie siedziba Polskiej Grupy Energetycznej (PGE). Zapowiedział też budowę drogi ekspresowej S 19 Białystok - Barwinek.
W skład PGE wejdą holding BOT, Zespół Elektrowni Dolna Odra, spółki z tzw. grup dystrybucyjnych Ł-2, L-5, Rzeszowskie Zakłady Energetyczne oraz aktywa powstałe po wydzieleniu z Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) Operatora Systemu Przemysłowego.
Grupa tworzy szanse dla Lublina, dlatego że tu będzie jej siedziba; siedziba wielkiego przedsiębiorstwa, wielkiej korporacji przemysłowej, która w niedługim czasie będzie mogła inwestować wielomiliardowe sumy, unowocześniać, budować nowe elektrownie, krótko mówiąc, będzie bardzo, bardzo znaczącą częścią, nie tylko polskiej energetyki, ale w ogóle polskiej gospodarki - powiedział premier Kaczyński podczas wizyty w Elektrociepłowni Lublin - Wrotków.
To jest wynik prowadzenia polityki solidarnej, która ma doprowadzić do tego, że rozwój gospodarczy poszczególnych regionów będzie się wyrównywał - dodał.
PGE powstanie na mocy przyjętego w marcu ub. roku programu dla elektroenergetyki. Zakłada on m.in. powstanie czterech wielkich grup energetycznych, które mają być - a przynajmniej trzy z nich - prywatyzowane przez giełdę. "Polska energetyka uzyskała szanse na unowocześnienie, a co za tym idzie, szanse na konkurowanie na europejskim rynku energetycznym" - zaznaczył Kaczyński.
Obecny na spotkaniu prezes PSE Jacek Socha powiedział, że PGE będzie wiodącą grupą energetyczną w Polsce i Europie Centralnej. Aktywa, które wejdą w skład PGE - wartość majątku będzie przekraczała 33 mld złotych. To będzie firma, która wedle przeprowadzonych analiz, będzie generowała znakomite, wysokie zyski, a w ciągu czterech lat po jej zintegrowaniu przeznaczy na inwestycje i budowę majątku ponad 17 mld złotych - powiedział Socha.
W Lublinie przy trasie Lublin-Białystok premier Kaczyński zapowiedział budowę drogi ekspresowej S-19 Białystok - Barwinek. Premier podkreślił, że ta inwestycja przyczyni się do aktywizacji gospodarczej i kulturowej wschodniej Polski. Ściana wschodnia potrzebuje tej drogi. Chodzi o to, by ta aktywność była łatwiejsza i łatwiej przekładała się na sukces. Zaczęliśmy to przedsięwzięcie i realizujemy je - zaznaczył.
Jak powiedział minister transportu Jerzy Polaczek, przyszła droga ekspresowa S-19 to "konkretny dowód prowadzenia polityki solidarnej". Zaznaczył, że przewidywany całkowity koszt budowy drogi od Białegostoku do Barwinka to 1 mld 800 mln euro. Przewidujemy, iż w tej perspektywie europejskiej do 2013 roku to przedsięwzięcie będzie konsekwentnie i z pełną determinacją realizowane - powiedział Polaczek. Dodał, że budowa drogi S-19 jest jednym z priorytetów ministerstwa.