Premier odwiedza Kujawy i Pomorze
Od złożenia kwiatów przed pomnikiem
kapelana "Solidarności" ks. Jerzego Popiełuszki, w miejscu jego
męczeńskiej śmierci, premier Jarosław Kaczyński rozpoczął po południu wizytę w woj. kujawsko-pomorskim. Później
spotkał się z działaczami PiS we Włocławku i Bydgoszczy.
Szef rządu podkreślił, że ks. Popiełuszko to jeden z najważniejszych symboli "Solidarności", symbol polskiej rewolucji, "która przyniosła Polsce niepodległość". Rewolucja ta - dodał premier - miała swoje ofiary, jedną z nich był ks. Popiełuszko, który zapłacił życiem za wolność Polski i kościoła. Powinniśmy oddawać mu hołd, w tym i przyszłych pokoleniach- podkreślił Jarosław Kaczyński.
Męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki (14.09.1947 - 19.10.1984) upamiętnia pomnik-krzyż, który odsłonięto w czasie obchodów siódmej rocznicy zamordowania duchownego. W czerwcu 1991 roku monument poświęcił na włocławskim lotnisku papież Jan Paweł II.
Premier powiedział dziennikarzom we Włocławku, że odwiedza Kujawy i Pomorze przede wszystkim jako prezes Prawa i Sprawiedliwości, dlatego przyjechał nawet samochodem partyjnym, a nie rządowym. We Włocławku i Bydgoszczy J.Kaczyński spotkał się z działaczami partii.
Podczas konferencji prasowej prezes PiS odniósł się także do planów budowy drugiego stopnia wodnego Nieszawa-Ciechocinek na Wiśle. Jak ocenił, inwestycja ta będzie możliwa, jeżeli uda się zahamować rosnące koszty materiałów i robót budowlanych.
Koszt inwestycji to 550 mln euro, a przy tych cenach to pewnie już 1 mld euro. Jest pytanie, czy uda się obniżyć ceny. Jeśli obniżymy ceny, to wtedy będą inwestycje - powiedział.
Stopień wodny we Włocławku zbudowano w latach 1962-70. Na Dolnej Wiśle miało powstać jeszcze siedem zapór: przed Włocławkiem - w Wyszogrodzie i Płocku, a za nim - w Ciechocinku, Solcu Kujawskim, Chełmnie, Opaleniu i Tczewie. Przygotowania do budowy stopnia w Ciechocinku prowadzano już na przełomie lat 70. i 80., ale bez efektów. Do sprawy wrócono na początku lat 90 - znów bezskutecznie. Pod koniec 200 roku zrealizowanie tej inwestycji zaapelował Sejm w specjalnej uchwale.
Eksperci budownictwa wodnego wskazują, że bez wybudowania kolejnego stopnia wodnego zagrożone jest bezpieczeństwo włocławskiej tamy.