Ostre słowa Tuska. "Ma ostatnią szansę"
Sejm uchwalił dwie ustawy reformujące Trybunał Konstytucyjny: nową ustawę o TK i ustawę z przepisami wprowadzającymi. Teraz trafią do Senatu, a później na biurko prezydenta. Dziennikarze zapytali premiera o losy ustaw. - Prezydent ma jedną z ostatnich szans na naprawienie swojej reputacji - stwierdził Tusk.
Uchwalone w środę projekty zakładają m.in. skrócenie kadencji prezesa TK z 6 do 3 lat, wprowadzają wybór sędziów TK przez Sejm większością 3/5 głosów oraz stwierdzają, że wyroki wydane z udziałem osób nieuprawnionych do orzekania (tzw. dublerów) są nieważne i nie wywierają skutków prawnych.
- Uważacie państwo, że jestem najlepszym do przekonywania prezydenta? Nie jestem pewien. No tak jestem premierem, ale pan prezydent nie sprawia wrażliwego człowieka na moje argumenty - mówił dziennikarzom Donald Tusk.
Premier podkreślił, że "są oczywiste powody, dla których prezydent powinien to podpisać". - Prezydent ma ostatnią czy jedną z ostatnich szans na naprawienie swojej reputacji, reputacji urzędu prezydenckiego po tym, co zrobił przez lata, z trybunałem i całym wymiarem sprawiedliwości - stwierdził premier Donald Tusk w Sejmie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Wszystko jest pod kontrolą"
- Te ostatnie kilka miesięcy prezydent mógłby wykorzystać, żeby chociaż trochę naprawić to, co napsuł wspólnie z PiS-em - podsumował szef rządu.
Tusk dodał, że nie ma poczucia, żeby reforma Trybunału Konstytucyjnego była przygotowywana w pośpiechu. - Wolałbym, żeby to było szybciej - mówił.
Sejm przyjął ustawy ws. TK
Obie ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego razem z przyjętą w marcu uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet kompleksowej reformy TK, prezentowanej jeszcze na początku marca przez szefa MS Adama Bodnara i polityków rządzącej koalicji.
Po wprowadzeniu nowych przepisów mają stracić moc ustawy obecnie odnoszące się do działania Trybunału - o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK. Jednocześnie - jak przewidziano - wydane w ostatnich latach wyroki TK w składzie z udziałem "osób nieuprawnionych do orzekania" mają być "nieważne i niewywierające skutków".
Równolegle w Senacie toczą się prace nad projektem zmiany konstytucji dotyczącym TK. Tam również, w komisji ustawodawczej, zostało w początkach lipca przeprowadzone wysłuchanie publiczne dotyczące planowanych zmian. We wtorek senacka komisja rozpatrzyła postulaty, zgłoszone podczas tego wysłuchania. Komisja ustawodawcza w Senacie ma kontynuować prace jesienią.