Premier Marcinkiewicz przybył do Budapesztu
Premier Kazimierz Marcinkiewicz przybył po południu do Budapesztu. Wizytę w stolicy Węgier
szef rządu rozpocznie od złożenia kwiatów na grobie ofiar
powstania 1956 roku.
W Budapeszcie szef rządu spotka się z premierem Węgier Ferencem Gyurcsanym, z którym wspólnie będzie przewodniczyć obradom plenarnym obu delegacji.
Budapeszt jest drugą stolicą państw Grupy Wyszehradzkiej, którą w czasie rozpoczętej w poniedziałek dwudniowej serii roboczych wizyt odwiedza szef polskiego rządu. Do Budapesztu Marcinkiewicz przybył z Pragi, we wtorek premier uda się do Bratysławy.
W 2006 roku przypada 50. rocznica antykomunistycznego powstania na Węgrzech. Wybuchło ono 23 października 1956 roku, ale budowę nowego demokratycznego systemu władzy udaremniła podjęta 4 listopada radziecka interwencja wojskowa.
Premier rewolucyjnego rządu Węgier Imre Nagy został skazany na śmierć i stracony w 1958 roku. Jak się szacuje, w walkach 1956 roku zginęło 2,5 tys. Węgrów, a 20 tys. zostało rannych. Przez otwartą przez kilka miesięcy granicę z Austrią udało się na emigrację ponad 200 tys. ludzi.
Procesy i egzekucje uczestników antykomunistycznego powstania ciągnęły się do 1961 roku, łącznie stracono około 500 osób.
Do Grupy Wyszehradzkiej należą cztery państwa: Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Utworzono ją w 1991 roku. Jej głównym celem była harmonizacja działań krajów członkowskich na rzecz integracji z instytucjami europejskimi. W 2004 roku na spotkaniu premierów w Republice Czeskiej przyjęto Nową Deklarację Polityczną Grupy. Szefowie rządów uznali, że wytyczone w 1991 roku cele zostały osiągnięte i wyrazili gotowość rozwijania współpracy czterech państw jako członków UE i NATO.