Qaqwqwrqw

Premier Katalonii zapowiada jednostronne ogłoszenie niepodległości

Szef katalońskiego rządu Quim Torra zapowiedział w poniedziałek możliwość ogłoszenia jednostronnej deklaracji niepodległości. Stwierdził również, że jego gabinet sprzeciwia się systematycznemu blokowaniu przez rząd w Madrycie organizacji referendum niepodległościowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Quim Torra jest zwolennikiem zatwierdzenia jednostronnego aktu niepodległości
Quim Torra jest zwolennikiem zatwierdzenia jednostronnego aktu niepodległości (East News)
Qaqwqwrqw

Jednostronny akt niepodległości (DUI), którego zwolennikiem jest Torra, oznaczałby prawną secesję Katalonii od Hiszpanii. Poprzednio DUI Katalończycy ogłosili 27 października 2017 roku. Następnego dnia rząd Hiszpanii zdymisjonował regionalny gabinet, ogłosił przedterminowe wybory do miejscowego parlamentu oraz zawiesił autonomię Katalonii. Została ona przywrócona w czerwcu ub. roku, wraz z zaprzysiężeniem rządu Torry.

Premier Katalonii zamierza użyć głosowania nad hiszpańskim budżetem jako karty przetargowej w negocjacjach nt. odłączenia Katalonii. Torro oferuje premierowi Hiszpanii Pedro Sanchezowi wsparcie separatystycznych PDeCAT i ERC w zmaian za wznowienie negocjacji nt. organizacji referendum niepodległościowego w Katalonii. Kolejnym warunkiem postawionym Sanchezowi przez Torrę jest odstąpienie "od represji" wobec katalońskich więźniów politycznych.

Qaqwqwrqw

W poniedziałek agencja EFE, powołując się na źródło w socjalistycznym rządzie Sancheza, poinformowała, że gdyby projekt budżetu nie uzyskał większości w Kongresie, rząd Hiszpanii ogłosi przedterminowe wybory. Miałyby się one odbyć 14 kwietnia. Jak twierdzi Pablo Casado, zapowiedź wcześniejszych wyborów to "szantaż rządu Sancheza" wobec katalońskich separatystów, których głosów rząd potrzebuje w środę do przyjęcia budżetu.

Zobacz także: Gronkiewicz-Waltz chwali Brudzińskiego: sprawdził się

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Qaqwqwrqw
Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw