ŚwiatPremier Kaczyński z jednodniową wizytą na Słowacji

Premier Kaczyński z jednodniową wizytą na Słowacji

Premier Jarosław Kaczyński rozpoczął jednodniową oficjalną wizytę na Słowacji. Z prezydentem
Ivanem Gaszparoviczem i premierem Robertem Fico będzie rozmawiał
m.in. o współpracy Polski i Słowacji w ramach Grupy Wyszehradzkiej
oraz o sprawach Unii Europejskiej.

Premier Kaczyński z jednodniową wizytą na Słowacji
Źródło zdjęć: © AFP

Grupę Wyszehradzką utworzono w 1991 roku. Poza Polską i Słowacją należą do niej Czechy i Węgry.

Kolejnym tematem rozmów Kaczyńskiego na Słowacji będzie kwestia rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach oraz sytuacja w Iraku i Afganistanie. Rząd słowacki zdecydował w październiku ubiegłego roku, że nie wyśle do Iraku kolejnego kontyngentu wojskowego i zaczął wycofywać żołnierzy.

Rozmowy dotyczyć będą także przyszłości unijnego traktatu konstytucyjnego, stosunków z Rosją, rozszerzenia UE, sytuacji na Bałkanach, ze szczególnym uwzględnieniem Kosowa. Polski premier będzie też rozmawiał o współpracy przygranicznej i wymianie gospodarczej między naszymi krajami.

Jarosław Kaczyński będzie również przekonywał słowackich partnerów do poparcia starań Polski o organizację we Wrocławiu Expo 2012. W czerwcu ubiegłego roku polski rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę Wrocławia do organizacji światowej wystawy. O prawo to ubiegają się również marokański Tanger i koreańskie Yeosu.

Możliwe, że Kaczyński poruszy też kwestię oscypka - tradycyjnego sera z Podhala, który miał być pierwszym polskim produktem regionalnym uznanym w Unii. Jednak w ostatniej chwili Słowacja złożyła zastrzeżenia, co odsunęło jego rejestrację.

Polski premier złoży kwiaty pod pomnikiem Ludovita Sztura, najważniejszej postaci słowackiego odrodzenia narodowego w XIX wieku.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Andrzej Sadoś powiedział, że Słowacja to bardzo istotny partner Polski w regionie. Stosunki między naszymi krajami są tradycyjnie bardzo dobre. Nie ma żadnych otwartych kwestii trudnych w naszej współpracy - zaznaczył.

Sadoś podkreślił, że Polskę i Słowację łączy m.in. "podobne spojrzenie" na sprawy współpracy w ramach wschodniego wymiaru europejskiej polityki sąsiedztwa oraz wsparcia dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

Podczas październikowej wizyty w Polsce szef słowackiego rządu ocenił, że stosunki Polski i Słowacji są - jak to określił - ponadstandardowe. Jako "bardzo dobre" określił dwustronne relacje również Jarosław Kaczyński.

Kaczyński i Fico zapewnili wtedy też, że będą wspólnie uzgadniać stanowiska w najważniejszych kwestiach, a następnie solidarnie podnosić je na forum Unii Europejskiej. Do takich spraw zaliczyli kwestie porozumienia energetycznego, wspólnej waluty, eurokonstytucji i wejścia do strefy Schengen.

Zebrani na grudniowym szczycie w Brukseli przywódcy krajów UE potwierdzili kalendarz rozszerzenia strefy Schengen o nowe kraje UE. Wynika z niego, że zniesienie kontroli na przejściach granicznych - lądowych i morskich rozpocznie się 31 grudnia 2007. (js)

Marcin Gietka

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)