Trwa ładowanie...
d3dep3h
15-11-2006 10:10

Premier Kaczyński rozpoczął wizytę na Ukrainie

Premier Jarosław Kaczyński rozpoczął oficjalną wizytę na Ukrainie. W Kijowie szef rządu spotka się m.in. z ukraińskim prezydentem Wiktorem Juszczenką, premierem Wiktorem Janukowyczem i szefem ukraińskiej dyplomacji Borysem Tarasiukiem.

d3dep3h
d3dep3h

Głównymi tematami rozmów w ukraińskiej stolicy będzie m.in. wejście Ukrainy do UE, NATO i Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Jarosław Kaczyński spotka się także w Kijowie z b. premier Julią Tymoszenko oraz m.in. z Polonią. Dyrektor Departamentu Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Premiera Krzysztof Miszczak powiedział we wtorek, że wizyta w ukraińskiej stolicy to pierwsza oficjalna wizyta szefa polskiego rządu na wschodzie.

Miszczak podkreślił, że Kijów ma znaczenie także w kontekście naszych relacji z Moskwą. Zależy nam na pozytywnych stosunkach z Ukrainą, jak i z Rosją, pozytywne stosunki z Ukrainą oznaczają też otwarcie na Rosję - przekonywał. Jak dodał, Kijów obecnie ma dobre stosunki z Moskwą.

Środowa wizyta jest także istotna z punktu widzenia kształtowania wschodniej polityki UE - powiedział Miszczak. Jak zaznaczył, w tej kwestii Polska chce "odgrywać jedną z głównych ról".

d3dep3h

Podczas rozmowy z Wiktorem Janukowyczem szef polskiego rządu będzie chciał dowiedzieć się, jakie jest stanowisko ukraińskiego premiera w sprawie integracji europejskiej jego kraju - zapowiedział Miszak.

Dotychczasowe stosunki UE-Ukraina regulowane są, wygasającą z początkiem 2008 roku, Umową o Partnerstwie i Współpracy. Celem nowego porozumienia byłoby utworzenie strefy wolnego handlu UE i Ukrainy. Ukraiński prezydent oczekuje, że negocjacje z 25 krajami o przyjęciu Ukrainy do UE mogłyby rozpocząć się w 2008 roku. Mówił o tym podczas październikowego szczytu UE-Ukraina w Helsinkach.

Także premier Janukowycz, uważany za polityka prorosyjskiego, zapewnia, że Ukraina nie zejdzie z kursu integracji europejskiej.

W Kijowie będzie też mowa o integracji Ukrainy z NATO. My chcemy Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim - zadeklarował Miszak.

d3dep3h

Sprawa wejścia Ukrainy do NATO dzieli zarówno ukraińskie środowisko polityczne, jak i zwykłych obywateli. Zwolennikiem członkostwa w Sojuszu jest prezydent Juszczenko oraz ugrupowania opozycyjne - proprezydencka Nasza Ukraina i Blok Julii Tymoszenko.

Rządząca koalicja określanej jako prorosyjska Partii Regionów Ukrainy, socjalistów i komunistów uważa, że kwestia członkostwa w NATO powinna być rozpatrywana w ogólnonarodowym referendum. Podczas wrześniowej wizyty w Brukseli Janukowycz powiedział, że jego kraj nie jest gotowy do przyspieszenia integracji z Sojuszem. Odłożenie starań o członkostwo w NATO uzasadniał bardzo małym poparciem na Ukrainie dla przystąpienia do Sojuszu.

Polsce - jak powiedział Miszczak - zależy także na przyjęciu Ukrainy do WTO. Za połączeniem wysiłków w celu wspólnego dążenia Rosji i Ukrainy do WTO opowiada się Rosja. Przeciwny temu jest prezydent Ukrainy. Według niego, jeśli Ukraina wejdzie do WTO wcześniej niż Rosja, nie będzie to stanowiło żadnego zagrożenia dla tego kraju.

d3dep3h

W Kijowie polski premier będzie też mówił o sprawach energetyki, w tym o planowanej rozbudowie ropociągu Odessa-Brody do Płocka. Wykorzystanie ropociągu Odessa-Brody w kierunku zachodnioeuropejskim będzie możliwe najwcześniej za dwa lata. Obecnie rurociąg przetacza rosyjską ropę naftową w kierunku Morza Czarnego.

Naftociąg Odessa-Brody, biegnący z portu Odessa nad Morzem Czarnym do miejscowości Brody na zachodzie Ukrainy, w pobliżu granicy z Polską, został ukończony w 2002 roku. Uruchomienie rurociągu Brody-Płock do transportu ropy naftowej ze złóż Morza Kaspijskiego miałoby zdywersyfikować dostawy tego surowca do Polski i częściowo uniezależnić nasz kraj, a także Ukrainę, od dostaw z Rosji.

Agata Jabłońska

d3dep3h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dep3h
Więcej tematów