PolskaPremier już nie broni Jakubowskiej?

Premier już nie broni Jakubowskiej?

Premier Leszek Miller powiedział, że Aleksandra Jakubowska, która zgłosiła poprawki
dotyczące przepisów antykoncentracyjnych do tzw. małej nowelizacji
ustawy o mediach, "wycofa swoją inicjatywę, jeśli klub SLD nie
poprze jej". Szef rządu przyznał, iż uważa, że "tak powinno się
stać".

Obraz

Premier podkreślił, że rząd wysłał do Sejmu projekt "małej nowelizacji" tylko po to, by dostosować polskie prawo medialne do unijnego. "Jeśli ktoś chciałby je (te poprawki - PAP) forsować, może to zrobić w postaci innej ustawy" - powiedział Miller, który odwiedził dwie szkoły w Łódzkiem.

Rząd zdecydował latem 2003 roku, że będzie pracował nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji w dwóch turach - najpierw przygotuje projekt tzw. małej nowelizacji, dostosowujący prawo medialne do norm unijnych, potem zaś zajmie się tzw. dużą nowelą regulującą rynek wewnętrzny mediów w Polsce. Właśnie ta nowela ma regulować kwestie koncentracji mediów i ściągalności abonamentów.

Projekt dużej nowelizacji ma trafić na posiedzenie rządu w marcu.

Premier, zapytany przez dziennikarzy, czy zdymisjonuje szefową swojego gabinetu politycznego, odparł: "Pani Jakubowska nie jest członkiem rządu".

Dziennikarze przypomnieli, iż dwa lata temu premier zapowiadał, że każdy minister, który zacznie na własną rękę prowadzić politykę, zostanie zdymisjonowany. "Ja mówiłem o członkach rządu, a pani minister Jakubowska nie jest członkiem rządu" - podkreślił Miller.

W ubiegłym tygodniu Jakubowska zgłosiła w Sejmie poprawki dotyczące przepisów antykoncentracyjnych do tzw. małej nowelizacji ustawy o mediach. Miałyby one zapobiec zdominowaniu rynku mediów przez jedną firmę. Spowodowałyby one m.in., że telewizji ogólnopolskiej nie mógłby kupić właściciel ogólnopolskiego radia (powyżej 80% zasięgu) i wydawca ogólnopolskiego dziennika, jeśli sprzedaż gazety liczona łącznie dla rynku ogólnopolskiego i regionalnego (z rozdawaną gazetą bezpłatną) przekraczałaby 30%.

Jakubowska chciałaby też wprowadzić przepisy zaostrzające kary za niepłacenie abonamentu; postuluje, by w mediach publicznych pozostały archiwa.

Poprawki te zapisano wcześniej w wyrzuconym do kosza (w połowie ubiegłego roku) projekcie nowelizacji ustawy o mediach, za który Jakubowska była wówczas odpowiedzialna. Już we wrześniu 2003 roku zapowiedziała, że złoży wnioski przywracające przepisy antykoncentracyjne i dotyczące abonamentu dla mediów publicznych.

Według wicemarszałka Sejmu i szefa sejmowej komisji śledczej Tomasza Nałęcza (UP) premier albo powinien zdymisjonować szefową swojego gabinetu politycznego, albo podpisać się pod jej poprawkami, które są sprzeczne z działaniami rządu.

"Jak ja śledzę losy ustawy, to odnoszę wrażenie, odczytuję takie wnioski z materiału dowodowego, że w wielu istotnych miejscach Aleksandra Jakubowska nadużywała zaufania premiera i używała premiera do firmowania posunięć, co do istoty których premier nie miał należytego wyobrażenia" - powiedział w poniedziałek w Radiu RMF FM Nałęcz. Jak dodał, "dziś premier stoi przed bardzo poważną próbą" i albo "zdezawuuje Jakubowską, albo podpisze się pod jej działaniami".

Poprawkami do nowelizacji ustawy o rtv w czwartek zajmie się sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)