Premier Janukowycz o osiągnięciach swojego rządu
Stabilizacja stosunków z Rosją i stabilizacja ukraińskiej gospodarki to - według premiera Ukrainy Wiktora Janukowycza - główne osiągnięcia 100 dni działalności jego rządu.
Udało się nam ustabilizować sytuację w gospodarce i doprowadzić do wzrostu produktu krajowego brutto. Udało się także ustabilizować stosunki z Rosją - powiedział Janukowycz na konferencji prasowej.
Mówiąc o osiągnięciach swego gabinetu, Janukowycz podkreślał, że jego rząd ma zamiar nadal koncentrować się na walce z kryzysem w ukraińskiej gospodarce. W najbliższym czasie zostanie także opracowany "efektywny model współpracy między rządem, parlamentem i prezydentem" - oświadczył Janukowycz.
Jeśli chodzi o stosunki z Moskwą, to prawdopodobnie dzięki uważanemu za prorosyjskiego Janukowycza, Ukrainie udało się wytargować na przyszły rok stosunkowo niską cenę gazu dostarczanego przez Gazprom. Wyniesie ona 130 dolarów za 1000 metrów sześciennych, a dla porównania Gazprom żąda od Gruzji, aby za taką samą ilość surowca płaciła 230 USD.
Komentatorzy w Kijowie podejrzewają, że tak niska cena gazu dla Ukrainy może wynikać z ustępstw politycznych, na jakie miałyby pójść władze w Kijowie.
Janukowycz został premierem Ukrainy na początku sierpnia. Wcześniej, w latach 2002-2004 był szefem rządu za prezydenta Leonida Kuczmy. Jego powrót na to stanowisko nastąpił po długotrwałych negocjacjach, dotyczących utworzenia większości parlamentarnej po marcowych wyborach do Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy.
Gdy kilkumiesięczne rozmowy o tzw. pomarańczowej koalicji proprezydenckiej Naszej Ukrainy, Bloku Julii Tymoszenko i socjalistów w lipcu załamały się, kierowana przez Janukowycza Partia Regionów Ukrainy przeciągnęła na swoją stronę socjalistów i wraz z komunistami ogłosiła powstanie większości parlamentarnej.
Wywodzący się z pomarańczowego obozu prezydent Wiktor Juszczenko zaakceptował Janukowycza na stanowisku premiera po tym, jak Partia Regionów przystąpiła do Uniwersału Jedności Narodowej Juszczenki. Dokument ten określa priorytety wewnętrznej i zagranicznej polityki Ukrainy, wymieniając dążenie do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO.
Po podpisaniu Uniwersału do rządu Janukowycza weszło kilku ministrów z Naszej Ukrainy, chociaż ugrupowanie to nie było formalnym członkiem koalicji.
Pomimo tego, iż Janukowycz przystąpił do Uniwersału, podczas swej wrześniowej wizyty w Brukseli oświadczył, że jego kraj nie jest gotowy do przyspieszenia integracji z Sojuszem Północnoatlantyckim. Odłożenie starań o członkostwo w NATO uzasadniał bardzo małym poparciem na Ukrainie dla przystąpienia do Sojuszu. Jak mówił, "od 12 do 25%" poparcia, jakie notuje się wśród Ukraińców dla tej idei, to "przecież za mało".
Oświadczenie Janukowycza doprowadziło do zgrzytów między nim a prezydentem Juszczenką. Premier i prezydent prowadzą też spory kompetencyjne. Właśnie z tych powodów w połowie października z rządu Janukowycza odeszli ministrowie z Naszej Ukrainy, a ugrupowanie ogłosiło, że jest w opozycji.
Jarosław Junko