Trwa ładowanie...
25-09-2014 18:40

Premier Iraku mówi o planach zamachów na metro w USA i w Paryżu

Iracki premier Hajder al-Abadi ujawnił, że podczas irackiej operacji wywiadowczej wykryto spisek mający na celu atak na linie metra w Stanach Zjednoczonych i w Paryżu, przygotowany przez cudzoziemskich bojowników Państwa Islamskiego w Iraku.

Premier Iraku mówi o planach zamachów na metro w USA i w ParyżuŹródło: PAP/EPA, fot: Jason Szenes
d4hp2ms
d4hp2ms

Abadi, przebywający w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, powiedział dziennikarzom, że został o tym powiadomiony przez Bagdad. Na pytanie, czy ataki mają nastąpić w najbliższym czasie, odpowiedział: "nie jestem pewien". Spytany, czy owym atakom zapobieżono, powiedział "nie" i dodał, że Stany Zjednoczone zostały zaalarmowane.

Dodał, że wśród podejrzanych o przygotowywanie tych ataków są ekstremiści z USA i Francji, którzy walczą w szeregach Państwa Islamskiego. - To nie Irakijczycy. Niektórzy z nich są Francuzami, niektórzy Amerykanami. Ale są w Iraku - powiedział.

Podkreślił, powołując się na raporty, które otrzymuje z Bagdadu, że informacje te "wyglądają na wiarygodne".

d4hp2ms

Reuters pisze, powołując się na "wysokie rangą źródło w rządzie USA", że Stany Zjednoczone nie dysponują żadnymi dowodami na poparcie tego, co Abadi powiedział o planach ataków. Inne źródło, w Kongresie USA, powiedziało tej agencji, że kongresmeni nie zostali poinformowani o żadnym zagrożeniu atakami na metro w miastach amerykańskich ze strony Państwa Islamskiego.

Nowojorska policja oświadczyła, że wie o ostrzeżeniu przekazanym przez premiera Iraku. - Jesteśmy w bliskim kontakcie z FBI, oceniając to konkretne zagrożenie - powiedział zastępca komisarza ds. wywiadu i walki z terroryzmem w nowojorskiej policji John Miller. Także gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo potwierdził, że wie o informacjach dotyczących potencjalnego zagrożenia dla linii metra w miastach USA.

Francuskie władze poinformowały, jeszcze zanim nadeszły informacje o wypowiedzi premiera Iraku, że zwiększą bezpieczeństwo w transporcie i miejscach publicznych po zabiciu francuskiego turysty przez islamistów w Algierii. Grupa Dżund al-Chalifa (Żołnierze Kalifatu), która w niedzielę uprowadziła na północy Algierii francuskiego turystę, w środę pokazała film wideo z jego egzekucją. Nagranie zatytułowano "Krwawa wiadomość dla rządu francuskiego".

d4hp2ms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hp2ms
Więcej tematów