Trwa ładowanie...
dnhbu4z
dnhbu4z
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Premier Indii: zamachowcy z Bombaju mają "zewnętrzne powiązania"

Premier Indii Manmohan Singh powiedział, że sprawcy zamachów w Bombaju, w których
zginęło ponad 100 osób, mają "zewnętrzne powiązania".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dnhbu4z

- Dobrze zaplanowane i zorganizowane ataki, prawdopodobnie z zewnętrznymi powiązaniami, miały wytworzyć wrażenie terroru poprzez wybór celów - powiedział Singh w przemówieniu do narodu.

Premier dodał, że zamachy zostały najprawdopodobniej przygotowane przez ugrupowanie z sąsiedniego kraju.

Indyjski rząd często obwinia sąsiedni Pakistan o wspieranie bojowników, którzy przypuszczają ataki na terenie Indii.

dnhbu4z

Kiedy Singh wygłaszał przemówienie, indyjscy komandosi szykowali się do ataku na hotele Taj Mahal i Trident-Oberoi oraz ośrodek żydowski, w których zamachowcy uwięzili kilkaset osób.

Premier zapowiedział, że nie będzie tolerować wykorzystywania ościennego terytorium do przygotowywania ataków w Indiach; obce państwo musi przedsięwziąć odpowiednie środki, żeby nie dochodziło do takich sytuacji - oświadczył.

- Jest oczywiste, że ugrupowanie, które przeprowadziło zamachy, mające bazę poza naszym krajem, pojawiło się, siejąc zniszczenie w finansowej stolicy Indii - powiedział premier Singh.

Mające siedzibę w Pakistanie ugrupowanie bojowników Lashkar-e- Taiba zaprzeczyło, by odegrało jakąkolwiek rolę w zamachach w Bombaju.

dnhbu4z

- Lashkar-e-Taiba zdecydowanie potępia serię zamachów w Bombaju. Lashkar nie ma związków z żadną indyjską organizacją bojową" - powiedział rzecznik ugrupowania Abdullah Gaznavai. Lashkar często obwiniany jest przez Indie o zamachy na indyjskim terytorium.

Według policji w zamachach zginęło co najmniej 101 osób, w tym co najmniej sześciu cudzoziemców, a 287 osób zostało rannych.

Seria zamachów rozpoczęła się w środę około godz. 22.30 lokalnego czasu (godz. 18.00 czasu polskiego). Ataki przeprowadzono w wielu punktach miasta, w tym w luksusowych hotelach Taj Mahal i Oberoi, na stacji kolejowej oraz lotnisku, w szpitalu oraz w okolicy kwatery głównej policji w południowym Bombaju. W czwartek rano terroryści zaatakowali także siedzibę żydowskiej ortodoksyjnej grupy Chabad-Lubawicz, zatrzymując rabina.

Uzbrojeni mężczyźni strzelali na oślep z broni automatycznej, a także rzucali w tłum granaty. Napastnikami byli młodzi mężczyźni w wieku 20-25 lat, którzy szukali osób z paszportami brytyjskimi lub amerykańskimi.

Do zamachów przyznała się mało znana do tej pory organizacja Mudżahedini Dekanu. Jest ona prawdopodobnie związana z ugrupowaniem Indyjskich Mudżahedinów, znanych z wielu ataków terrorystycznych na terenie Indii.

dnhbu4z

Podziel się opinią

Share

dnhbu4z

dnhbu4z
Więcej tematów