Trwa ładowanie...

Premier Australii Tony Abbott: zamach w Sydney inspirowany "kultem śmierci" Państwa Islamskiego

Premier Australii Tony Abbott ocenił w parlamencie, że grudniowy atak uchodźcy z Iranu na kawiarnię w Sydney był inspirowany przez "kult śmierci" propagowany przez dżihadystyczną organizację Państwo Islamskie (IS).

Share
Premier Australii Tony Abbott: zamach w Sydney inspirowany "kultem śmierci" Państwa Islamskiego
Źródło: Facebook
dl9koah

- Kult śmierci szaleje obecnie na dużych terytoriach Syrii i Iraku i stanowi karykaturalną mieszankę religii i systemu sprawowania rządów, która nigdy nie powinna być nazywana szlachetnym terminem Państwo Islamskie - podkreślił Abbott.

Abbott wyraził jednocześnie nadzieję, że w przyszłości nie dojdzie do podobnego "aktu terroru". - Australia to pokojowo nastawiony kraj. Jesteśmy latarnią nadziei i wolności dla całego świata. (...) Sydney, nasze największe miasto, jest tak kosmopolityczne i różnorodne, że każdy może poczuć się w nim jak w domu - dodał.

dl9koah

Premier zapowiedział, że władze wyciągną wnioski z grudniowych wydarzeń, które są przedmiotem oficjalnego śledztwa. - Najlepszą odpowiedzią na zło jest dobro. Najlepszą odpowiedzią na terroryzm jest życie w dotychczasowy sposób, ponieważ pokazuje to, że można nas przestraszyć, ale nie można nas zmienić - powiedział Abbott.

Wdarł się do kawiarni i wziął zakładników

W połowie grudnia ubiegłego roku ok. 50-letni uchodźca z Iranu Man Haron Monis, w przeszłości skazany za pisanie nienawistnych listów do rodzin żołnierzy poległych za granicą oraz oskarżony o napaści na tle seksualnym i pomoc w zabójstwie swojej żony, wdarł się do kawiarni w Sydney i wziął zakładników. Według mediów porywacz zażądał rozmowy telefonicznej z premierem Abbottem oraz dostarczenia flagi IS.

Australijska policja przeprowadziła szturm w celu odbicia zakładników; zginęły trzy osoby, w tym napastnik, a cztery zostały ranne.

Zobacz również wideo: Szturm na kawiarnię w Sydney

dl9koah

Podziel się opinią

Share
dl9koah
dl9koah
Więcej tematów