Trwa ładowanie...
d3f4th7
19-08-2010 10:15

Prawosławni świętują na "wzgórzu krzyży"

Na Świętej Górze Grabarce (Podlaskie) rozpoczęły się główne obchody prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszego w tym sanktuarium. W tym roku połączone są z jubileuszem 300-lecia pierwszego cudu w tym miejscu.

d3f4th7
d3f4th7

Liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczy patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I wraz ze zwierzchnikiem Cerkwi w Polsce metropolitą Sawą. Według policji w uroczystości bierze udział ok. 5-6 tys. osób, ale wiernych wciąż przybywa. Na drogach dojazdowych do sanktuarium i na parkingach nie ma na razie większych utrudnień.

Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa nazwał Grabarkę "górą cudów". - Cerkiew jest drogowskazem dla dzisiejszego człowieka - mówił.

Metropolita przypomniał w okolicznościowym orędziu znaczenie Grabarki dla prawosławia w Polsce i za granicą. Przywołał okoliczności pierwszego cudu w tym miejscu, gdy w 1710 roku, w czasie epidemii, okoliczni mieszkańcy udali się w to miejsce i doznali uzdrowienia.

- Świat dzisiejszy stoi przed wieloma wyzwaniami, człowieka współczesnego niepokoją wojny, nienawiść, terroryzm, narkomania, patologie i kryzysy: duchowy, moralny i ekonomiczny. Wszystko to zobowiązuje nas do prezentowania stanowiska zgodnie z nauką Cerkwi - mówił abp Sawa. - Chrystus ze swoją nauką nie ulega zmianie, on zawsze jest ten sam, dzisiaj i na wieki - podkreślił.

d3f4th7

Patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I nawiązał w swoim wystąpieniu do znaczenia życia monastycznego, mniszek i mnichów. Udzielił patriarszego błogosławieństwa narodowi polskiemu, Polsce życzył "rozwoju i dobrobytu i aby jej wkład w losy europejskie był zawsze drogocenny i owocny".

Po zakończeniu uroczystości, Bartłomiej I poświęci Dom Pielgrzyma, wybudowany na Grabarce, który będzie służył przybywającym w to miejsce. Udział w Święcie Przemienienia Pańskiego na Św. Górze Grabarce jest głównym punktem jego pobytu w Polsce.

Święta Góra Grabarka, z małą cerkwią na wzgórzu i żeńskim klasztorem świętych Marty i Marii, to święte miejsce dla prawosławnych w Polsce. Ma dla nich takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików. Nazywana jest też "wzgórzem krzyży" z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych na wzgórzu przez wiernych w różnych intencjach.

d3f4th7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f4th7
Więcej tematów