Prawosławni rozpoczynają okres bożonarodzeniowy
Świętem Ofiarowania Najświętszej Maryi
Panny wyznawcy prawosławia rozpoczęli okres
bożonarodzeniowy. Od tego dnia mogą już śpiewać kolędy, a w czasie
nabożeństw występują motywy świąteczne.
04.12.2005 19:10
Według kalendarza juliańskiego, z którego Cerkiew korzysta przy ustalaniu dat świąt religijnych, prawosławne Boże Narodzenie rozpocznie się wigilią 6 stycznia. Będzie to trzynaście dni po wigilii w Kościele katolickim, korzystającym z kalendarza gregoriańskiego.
Prawosławne Święto Ofiarowania NMP, zwane też Świętem Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni, wiąże się ze znanym tylko z tradycji wydarzeniem, kiedy 3-letnią Maryję rodzice postanowili poświęcić Bogu i uroczyście wprowadzili ją do świątyni jerozolimskiej. Święto ma pokazywać rodzicom, że dzieci powinny od najmłodszych lat uczestniczyć w życiu religijnym: uczęszczać na nabożeństwa i katechezy.
W podlaskiej parafii w Czyżach, jako jednej z nielicznych, jeśli nie ostatniej już w kraju, zachował się zwyczaj wyrabiania w przededniu Święta Wprowadzenia NMP dużych świec, które są używane podczas najważniejszych świąt religijnych.
Przed laty zajmowali się tym kawalerowie, obecnie przeważnie starsze parafianki i parafianie, którzy kupują wosk i wspólnie modląc się, wyrabiają świece w domu parafialnym. Wosk topią w piecu chlebowym, a z miękkiego kształtują duże świece.
W Czyżach robi się 24 duże świece, wszystkie jednakowe. Po dwa komplety na dwanaście najważniejszych w roku świąt cerkiewnych.
Pierwszych dwanaście wykorzystywanych jest w pierwszej połowie roku, pozostałe w drugiej. Podczas najważniejszych cerkiewnych uroczystości zapala się cały tuzin. Świece dopalają się do połowy długości, po czym są przechowywane i wykorzystywane podczas pogrzebów parafian.
Województwo podlaskie jest centrum polskiego prawosławia. Mieszka tam około połowy, z szacowanej na 550-600 tysięcy, społeczności wiernych w całej Polsce.