Prawosławne Boże Narodzenie - msze w ponad 27 tys. cerkwi
W 27.000 cerkwi i 700 klasztorach na terenie całej Rosji odbywają się msze święte z okazji prawosławnego Bożego Narodzenia, świąt, które w tym kraju, podobnie jak na Ukrainie i w Serbii, rozpoczynają się według kalendarza juliańskiego 7 stycznia.
Patriarcha Aleksy II, który w sobotę koło północy celebrował mszę w katedrze Chrystusa Zbawiciela, odbudowanej w Moskwie po rozpadzie ZSRR, zatelefonował po nabożeństwie ze swej rezydencji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Złożył życzenia rosyjskiemu kosmonaucie Michaiłowi Tiurinowi i dwojgu amerykańskich astronautów - Sunicie Williams i Michaelowi Lopezowi Alegrii.
Łącząc się z nimi poprzez rosyjski Ośrodek Kontroli Lotów Kosmicznych, Aleksy II przypomniał, że w marcu ubiegłego roku wręczył poprzedniej załodze stacji kosmicznej prawosławny Krzyż, który 1 kwietnia 2006 r. zabrała na orbitę.
"Niech ten święty Krzyż obleci Ziemię na pokładzie stacji kosmicznej, chroni kosmonautów i astronautów, którzy pracują na orbicie, i wszystkich mieszkańców naszej planety od nieszczęść i katastrof" - powiedział Aleksy II.
Prezydent Wladimir Putin, który zwykle obchodzi Boże Narodzenie na prowincji i uczestniczy w mszy w którejś z wiejskich cerkwi, tym razem uczestniczył w Eucharystii w klasztorze Nowa Jerozolima w miasteczku Istra w rejonie moskiewskim. Putin zapalił w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego przy klasztorze kilka świec wotywnych i przyłączył się do tłumu wiernych przybyłych na mszę.
"Święta Bożego Narodzenia skupiają nas wszystkich wokół tradycyjnych wartości i pomagają nam umacniać zasady moralne i zgodę społeczną" - napisał prezydent Rosji w przesłaniu z okazji Świąt do wszystkich wierzących, których wzywał "do aktów miłosierdzia i opieki wobec tych, którzy potrzebują współczucia i pomocy".
Mimo swej kariery w KGB, która przypadała na okres oficjalnego ateizmu w ZSRR, Putin podkreśla publicznie swe związki z coraz bardziej wpływowym rosyjskim Kościołem prawosławnym. W 2005 r. jako pierwszy rosyjski przywódca odwiedził tysiącletni klasztor na Górze Atos w Grecji, jedno z najświętszych miejsc światowego prawosławia, które skupia 300 milionów wiernych.