Trwa ładowanie...
d2z9jr0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prawomocny wyrok dla urzędników w związku z pożarem w Kamieniu Pomorskim

Na kary więzienia w zawieszeniu i zakaz pełnienia funkcji kierowniczych skazał Sąd Apelacyjny w Szczecinie dwoje urzędników z Kamienia Pomorskiego. Wyrok, wydany w związku z pożarem, w którym w 2009 r. zginęły 23 osoby, jest prawomocny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prawomocny wyrok dla urzędników w związku z pożarem w Kamieniu Pomorskim
(WP.PL, Fot: Marcin Gadomski)
d2z9jr0

Na ławie oskarżonych zasiedli były dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Kamieniu Pomorskim Krzysztof G. i jego była podwładna Barbara K. Według prokuratury nie dopełnili oni swoich obowiązków.

Apelację wnieśli obrońcy oskarżonych, którzy domagali się ich uniewinnienia. Była też apelacja prokuratury o wymierzenie surowszej kary G.

G. sąd wymierzył karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na cztery, a K. jednego roku w zawieszeniu na dwa lata.

d2z9jr0

Oboje przez sześć lat nie będą mogli również pełnić funkcji kierowniczych w instytucjach publicznych, ani prowadzić działalności gospodarczej dotyczącej zarządzania nieruchomościami.

Sąd Apelacyjny tym samym złagodził obojgu kary wymierzone w lutym br. przez szczeciński sąd okręgowy. Wówczas sąd uznał Krzysztofa G. i Barbarę K. za winnych niewywiązania się z ciążących na nich obowiązków m.in. związanych z obsługą eksploatacyjną, techniczną i administracyjną hotelu socjalnego, czym nieumyślnie doprowadzili do pożaru tego budynku. Skazał ich na kolejno na kary trzech i dwóch lat pozbawienia wolności.

Sąd drugiej instancji uznał, że oskarżeni odpowiadali za fatalny stan budynku socjalnego, ale kwaterowali ludzi w niespełniającym przepisów przeciwpożarowych budynku na polecenie burmistrza miasta.

Sąd zmienił również kwalifikacje prawne czynów oskarżonych i zastosował wobec nich łagodniejsze przepisy, co miało wpływ nas wysokość kary. Np. w stosunku do G. wyeliminował z kwalifikacji prawnej przestępstwo nadużycia uprawnień przez urzędnika publicznego.

d2z9jr0

Decyzją sądu apelacyjnego znacznie obniżono oskarżonym obowiązek poniesienia kosztów sądowych. Wcześniej sąd okręgowy nakazał G. zapłatę około 300 tys. zł tych kosztów, a K. około 150 tys. zł. Teraz mężczyzna ma zapłacić jedną piąta tej kwoty, a kobieta jedną dwudziestą.

Przed różnymi sądami toczą się procesy osób poszkodowanych w pożarze w Kamieniu Pom. - o odszkodowania, zadośćuczynienia i inne świadczenia. W sumie spór dotyczy kilkunastu milionów złotych, nie uwzględniając rent i odsetek. Część z tych procesów zostało zawieszonych do czasu rozstrzygnięcia sprawy karnej.

W poniedziałek wielkanocny 2009 r. w pożarze budynku socjalnego w Kamieniu Pomorskim zginęły 23 osoby, w tym 13 dzieci. Był to jeden z najtragiczniejszych pożarów w powojennej historii Polski.

Oglądaj też: Sąd wydał wyrok dla Mateusza S., sprawcy wypadku w Kamieniu Pomorskim

d2z9jr0

Podziel się opinią

Share

d2z9jr0

d2z9jr0
Więcej tematów