"Prawo wymaga reform"
Rzecznik praw obywatelskich profesor Andrzej Zoll skrytykował proces stanowienia prawa w Polsce. Jego zdaniem wymaga on natychmiastowych reform. Profesor Zoll przedstawił w sejmie sprawozdanie ze swojej działalności za ubiegły rok.
Według Andrzeja Zolla, przyczyną wielu nieprawidłowości występujących w Polsce jest zawiłe, nieczytelne a przede wszystkim tworzone w nadmiarze prawo. Zaznaczył, że obecny stan prawny jest nie do przyswojenia nawet dla profesjonalistów, nie mówiąc już o zwykłych obywatelach. Rzecznik uważa, że przepisów prawnych tworzy się zbyt dużo i w zbyt wielkim pośpiechu. Z obserwacji jego biura wynika, że obywatele postrzegają państwo jako słabe, dotknięte korupcją, bezrobociem oraz niespójnym systemem opieki zdrowia.
Zdaniem profesora konsekwencje złego procesu legislacyjnego ponoszą przede wszystkim zwykli obywatele. Jako przykłady podał między innymi: uchwalanie ustaw nie mających pokrycia w budżecie państwa - przede wszystkim dotyczących pomocy społecznej i złe funkcjonowanie administracyjnej władzy wykonawczej spowodowane - jego zdaniem - nie wyciąganiem konsekwencji wobec urzędników różnego szczebla. Mówił również o przewlekłości postępowań sądowych oraz o tym, że porady prawne są niedostępne dla ubogich obywateli.
Profesor Zoll zaapelował też o zwołanie debaty publicznej na temat stanu służby zdrowia, w której wzięliby udział przedstawiciele wszystkich środowisk.