PolskaPrawo aborcyjne do zmiany

Prawo aborcyjne do zmiany

Niemal połowa dorosłych Polaków uważa, że
należy zmienić przepisy regulujące dopuszczalność aborcji.
Jednocześnie większość ankietowanych opowiada się za ich
złagodzeniem - wynika z sondażu CBOS.

09.09.2003 | aktual.: 09.09.2003 16:17

Na pytanie, czy w ogóle należy zmienić przepisy aborcyjne, 49% uczestników badania odpowiedziało, że tak. Przeciwnych zmianom było 35%, a 16% nie miało w tej sprawie zdania.

Jednocześnie 61% wszystkich badanych opowiedziało się za liberalizacją prawa aborcyjnego, w tym 26% uznało, że zdecydowanie należy je złagodzić. Za zaostrzeniem przepisów opowiedziała się jedna piąta badanych (20%), nie ustosunkowało się do tej kwestii 19% pytanych.

Problem niezgodności liczby osób popierających zmiany w prawie aborcyjnym z liczbą opowiadających się za liberalizacją tych przepisów CBOS wyjaśnia przypuszczeniem, iż hasło "zmiany przepisów" mogło się kojarzyć respondentom z próbami ich zaostrzenia i całkowitego zakazu - dlatego byli przeciwni zmianom.

Możliwość przerywania ciąży przez kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej lub osobistej poparła ponad połowa badanych (56%). Przeciwnych tej możliwości było 32% respondentów, zaś 13% nie miało zdania na ten temat.

Zwolennicy zmiany przepisów aborcyjnych to przeważnie osoby wykształcone oraz mieszkające w dużych miastach. Grupami społeczno- zawodowymi najczęściej opowiadającymi się za zmianą są pracujący na własny rachunek poza rolnictwem oraz pracownicy umysłowi niższego szczebla. Najwięcej przeciwników zmian jest wśród rolników i studentów.

Porównanie wyników obecnych badań z tymi, jakie przeprowadzono w 1996 roku, dowodzi, że od tamtego czasu o 6% zwiększyła się liczba opowiadających się za utrzymaniem aktualnych przepisów aborcyjnych. Spadła liczba zwolenników zmian oraz niemających w tej sprawie opinii (po 3%).

Badania przeprowadzono w dniach 4-7 lipca na losowo-adresowej reprezentatywnej próbie 952 dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)