Trwa ładowanie...
d2fchfg
07-03-2006 12:05

Prawie połowa Polaków za powołaniem nowego urzędu do walki z korupcją

Zdaniem połowy Polaków (50%) walką z
korupcją powinny zajmować się istniejące instytucje, takie jak
policja, prokuratura czy Centralne Biuro Śledcze. Niewiele
mniejsza grupa (42%) uważa jednak, że powinien powstać nowy
urząd, którego głównym zadaniem byłoby zwalczanie korupcji -
wynika z najnowszego sondażu CBOS.

d2fchfg
d2fchfg

CBOS przypomina, że walka z korupcją była jednym ze haseł kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości. Rozwiązaniem tego problemu ma być m.in. powołanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), którego zadaniem będzie ściganie korupcji w instytucjach publicznych, samorządach terytorialnych oraz sprawdzanie oświadczeń majątkowych osób publicznych.

Według rządowego projektu ustawy, podlegające premierowi CBA będzie miało szerokie uprawnienia śledcze i kontrolne, znajdzie w nim pracę około 500 osób, a jego budżet wyniesie 70 mln zł. Po pierwszym czytaniu w Sejmie projekt ustawy powołującej CBA został skierowany do prac w komisjach.

Według CBOS, od dwóch lat odsetek badanych uważających, że korupcja stanowi duży problem, utrzymuje się na takim samym, bardzo wysokim poziomie. Obecnie według zdecydowanej większości pytanych korupcja w Polsce jest problemem bardzo dużym (67%) lub dużym (26%). Nie dostrzega go tylko 2% ankietowanych, a 5% nie ma zdania w tej kwestii.

Za pozostawieniem problemu walki z korupcją w kompetencjach istniejących organów są przede wszystkim osoby z wyższym wykształceniem, mieszkańcy dużych i największych miast, kadra kierownicza i inteligencja. Natomiast za utworzeniem nowej instytucji są głównie najmłodsi respondenci oraz uczniowie i studenci.

d2fchfg

O tym, że korupcję powinny zwalczać istniejące instytucje, przekonana jest nieco ponad połowa badanych uważających, że stanowi ona w Polsce duży problem (52%), oraz większość respondentów niedostrzegających aż tak dużej skali tego zjawiska (61%).

Najwięcej osób przekonanych, że walką z korupcją powinny zajmować się istniejące instytucje, jest wśród wyborców SLD; również sympatycy LPR i PO w większości są zdania, że nie powinno się powoływać nowego urzędu. Idea utworzenia CBA znajduje zrozumienie głównie w elektoratach PiS oraz Samoobrony.

Na pytanie, czy utworzenie CBA przyczyni się do ograniczenia korupcji w Polsce nieco ponad połowa respondentów (53%) odpowiedziała twierdząco, w tym co szósty (16%) - w sposób zdecydowany. Przeciwnego zdania jest niemal jedna trzecia ankietowanych (32%). 15% respondentów nie ma zdania na ten temat.

Ponad połowa respondentów uważających, że zwalczaniem korupcji powinny zajmować się dotychczas istniejące instytucje (54%), jest przekonana, iż powołanie CBA nie przyczyni się do ograniczenia tej patologii.

d2fchfg

Natomiast ogromna większość zwolenników nowego urzędu (84%) jest zdania, że jego utworzenie będzie miało pozytywny wpływ na walkę z korupcją.

Badani deklarujący duże zainteresowanie polityką mają podzielone poglądy na temat skuteczności nowo tworzonego biura. Połowa sądzi, że nie przyczyni się ono do ograniczenia korupcji w Polsce, dwie piąte zaś (42%) jest przeciwnego zdania.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-6 lutego 2006 r. na liczącej 1011 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d2fchfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fchfg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj