Trwa ładowanie...

Prawie pół miliona Greków wyemigrowało z kraju

• Prawie pół miliona Greków wyemigrowało z kraju od 2008 roku
• Tak wynika z raportu Banku Grecji, który opublikowała grecka gazeta „Kathimerini”

Prawie pół miliona Greków wyemigrowało z krajuŹródło: WP, fot: Andrzej Hulimka
d28782y
d28782y

Tym samym Grecja zajmuje czwarte miejsce wśród państw unijnych, po Cyprze, Irlandii i Litwie, pod względem masowości emigracji i odsetka osób zdolnych do pracy, które wyjechały ze swojej ojczyzny. Według autorki raportu Sofi Lazaretu nasilenie emigracji nastąpiło w 2013 roku, a swój szczyt osiągnęła ona w pierwszej połowie 2015 roku. Był to okres, kiedy do władzy doszła partia Aleksisa Tsiprasa i prowadziła nieudane, jak się okazało, negocjacje z wierzycielami, które zakończyły się podpisaniem kolejnego pakietu kredytowego dla Grecji i przyjęciem drakońskich reform oszczędnościowych.

Ekonomistka podkreśla, że nie wiadomo, kiedy zakończy się masowa emigracja Greków. Zgodnie z ostatnimi danymi Eurostatu kraj ten wciąż przoduje w Unii Europejskiej pod względem bezrobocia. Obecnie przekracza ono 24 procent, a wśród młodych ludzi - 50 procent. Grecy emigrują głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W większości są młodzi, dobrze wykształceni i mają już zawodowe doświadczenie.

Autorka raportu podaje też, że w ciągu ostatnich stu lat Grecja przeżyła dwie podobne fale emigracyjne. Każda z poprzednich trwała około dziesięciu lat. Pierwszą na początku dwudziestego wieku spowodowały względy ekonomiczne, drugą w latach 1969-1971 - polityczne.

d28782y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28782y
Więcej tematów