ŚwiatPrawie 30 milionów ludzi na świecie to współcześni niewolnicy

Prawie 30 milionów ludzi na świecie to współcześni niewolnicy

Prawie 30 milionów ludzi na świecie to współcześni niewolnicy. Wskazuje na to nowy Globalny Indeks Niewolnictwa.

Prawie 30 milionów ludzi na świecie to współcześni niewolnicy
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

18.10.2013 | aktual.: 18.10.2013 08:00

Najwięcej niewolników, prawie czternaście milionów, jest w Indiach. W Chinach trzy miliony, w Pakistanie - dwa. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, największe niewolnictwo panuje w Mauretanii, na Haiti i w Pakistanie. Brak wolności może mieć różne oblicza - jest to na przykład przymusowa praca, by płacić długi przodków. Ludzie nie mają wyjścia i pracują w polu czy w kamieniołomach. Często pracownikami są dzieci. Inny problem to praca przemycanych i zmuszanych do prostytucji kobiet. Nowy wskaźnik sporządziła australijska Fundacja Wolności (Walk Free Foundation).

Według jej szacunków, w Polsce jest około 140 tysięcy zniewolonych osób, co plasuje nasz kraj na 61 pierwszym miejscu listy obejmującej 162 kraje.

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi

Rada Europy chce skuteczniejszego zwalczania tego przestępczego procederu. Specjalny komunikat przygotowała Grupa Ekspertów Rady Europy do Spraw Handlu Ludźmi [GRETA]. Eksperci wskazali potrzebę ścisłej współpracy rządów i wyspecjalizowanych instytucji w tym zakresie.

Państwa mają obowiązek ochrony ofiar handlu ludźmi, co wynika z międzynarodowego i europejskiego prawa - stwierdził w komunikacie przewodniczący grupy GRETA Nicolas Le Coz. Zaapelował o skuteczniejszą walkę z wszelkimi przejawami współczesnego niewolnictwa.

Handel ludźmi - jak podkreślił - jest poważnym naruszeniem praw człowieka i osiągnął niepokojące rozmiary. Do powinności rządów należy zapewnienie moralnej i fizycznej integralności ofiarom przestępstw, jak również skuteczne ściganie i karanie sprawców. Będzie to możliwe, gdy wszystkie państwa podejmą współpracę na poziomie lokalnym i międzynarodowym, by zwalczać przestępcze gangi, które czerpią zyski z przymuszania do niewolniczej pracy, nierządu i żebractwa.

Zdaniem GRECO, istnieje potrzeba skoordynowania planów działania, co umożliwi lepszą identyfikację oraz wszechstronną pomoc ofiarom, które często są nielegalnymi imigrantami.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)