Prawica rośnie w siłę
"Rzeczpospolita" publikuje najnowszy sondaż
dotyczący wyborów parlamentarnych. Wynika z niego, że po raz pierwszy
PO i PiS zrównały się. Obie partie mają po 26% poparcia.
Im bliżej wyborów tym więcej osób chce głosować na partie, które prawdopodobnie przejmą władzę, a spada popularność ewentualnej opozycji - czytamy w dzienniku.
Gdyby wybory były teraz PO i PiS zebrałyby po 26% głosów i nie musiałyby szukać trzeciego współkoalicjanta, aby stworzyć stabilny gabinet.
Pierwszy raz od wielu tygodni Platforma ma szanse na odrobienie strat i odzyskanie pozycji lidera w rankingach wyborczych. Według gazety wpłynęła na to rosnąca popularność Donalda Tuska, lidera partii i kandydata na prezydenta RP.
W ciągu miesiąca notowanie PO wzrosły o 8 punktów procentowych - pod koniec lipca na Platformę chciało głosować 18% wyborców, na początku sierpnia 23%, a obecnie - 26%.
Sprawa weksli in blanco i konflikty działaczy lokalnych z centralną partią zaszkodziła Samoobronie. Jej notowania ostro spadły, w ciągu miesiąca straciła 6 punktów procentowych - pod koniec lipca chciało na nią głosować 17% Polaków, na początku sierpnia - 14%, a obecnie - 11%.
Maleje też poparcie dla LPR, co do której również pojawiły się informacje, że swoim kandydatom na parlamentarzystów każe podpisywać weksle będące zabezpieczeniem przed odejściem z klubu. Na LPR chce dziś głosować 8% ankietowanych.
Co dziesiąty Polak jest gotów oddać swój głos na SLD - takie poparcie dla Sojuszu utrzymuje się od miesiąca. Ostatnim ugrupowaniem, które ma szanse na wejście do parlamentu jest PSL, balansujące na granicy progu wyborczego 5% poparcia nie daje mu jednak pewności na zdobycie mandatów.
Sondaż na zlecenie "Rzeczpospolitej" przeprowadziła GfK Polonia. (PAP)