ŚwiatPrawdziwe soki nie przyczyniają się do nadwagi u dzieci

Prawdziwe soki nie przyczyniają się do nadwagi u dzieci

Picie prawdziwych, stuprocentowych soków, nie przyczynia się do nadwagi u dzieci - wynika z najnowszych amerykańskich analiz, o których informuje serwis "EurekAlert".

Prawdziwe soki nie przyczyniają się do nadwagi u dzieci
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

09.05.2007 | aktual.: 09.05.2007 19:35

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej opracowań naukowych, z których wynika, że picie dużych ilości słodkich napojów może przyczyniać się do epidemii nadwagi i otyłości wśród dzieci z krajów rozwiniętych. Najnowsze wyniki badaczy z Baylor College of Medicine w Houston dowodzą jednak, że ryzyko to nie dotyczy 100% soków.

Naukowcy kierowani przez dr Theresę Nicklas przeanalizowali nawyki dietetyczne w grupie 3618 dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Wykorzystali w tym celu tę samą bazę danych, którą badacze z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Atlancie posłużyli się, aby wykazać, że w USA rośnie odsetek osób otyłych.

Jak obliczyli badacze, dzieci z badanej grupy wiekowej spożywały średnio 120 ml 100% soków dziennie. Jest to ilość zgodna z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrów. Aż 57% dzieci w ogóle nie piło soków, a tylko 13% dzieci spożywało je w większych ilościach - tj. 360 ml lub więcej.

Okazało się, że picie stuprocentowych soków nie było w żaden sposób związane z nadwagą czy ryzykiem nadwagi u dzieci. Dotyczyło to również dzieci, których dieta zawierała duże ilości tych napojów - podkreśla dr Nicklas. Co więcej, dwu- i trzylatki pijące największe ilości naturalnych soków były niemal 3 razy mniej narażone na nadwagę niż dzieci, które nie piły ich wcale.

Badacze zaobserwowali też, że dieta dzieci, które piły soki była ogólnie zdrowsza, niż dieta rówieśników z drugiej grupy. Zawierała ogólnie mniej tłuszczów, w tym zwierzęcych tłuszczów nasyconych, mniej sodu z soli i mniej niepotrzebnych cukrów, a była bogatsza w tak cenne składniki, jak witamina C, potas, magnez, kwas foliowy, witamina B6 oraz żelazo. Okazało się również, że amatorzy soków spożywali więcej owoców, niż dzieci, które nie piły soków.

Co ważne, wbrew powszechnym mitom, picie soków nie miało żadnego związku ze zmniejszonym spożyciem mleka przez dzieci - podkreśla dr Nicklas.

Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na odbywającym się w Toronto dorocznym spotkaniu Akademickich Towarzystw Pediatrycznych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)