PolskaPrawa człowieka w filmie

Prawa człowieka w filmie

W Warszawie rozpoczyna się piąty międzynarodowy festiwal "Prawa Człowieka w filmie". Imprezę organizuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W programie są filmy dokumentalne i reportaże, a także spotkania z twórcami.

Filmy będą prezentowane w blokach tematycznych, między innymi o Białorusi, Ukrainie i Rosji, Afryce Subsaharayjskiej i Iraku. Są też bloki poświęcone takim zagadnieniom jak prawo do pracy, czy do rzetelnego procesu sądowego.

Na otwarcie festiwalu pokazany zostanie najnowszy film Macieja Drygasa "Jeden dzień w PRL-u ". Reżyser wykorzystał notatki urzędników, wpisy do książki życzeń i zażaleń, a nawet notatki ubeków z jednego dnia, 27 września 1962 roku.

Podczas uroczystego otwarcia festiwalu dokumentalista odbierze nagrodę festiwalu "za wybitne osiagnięcia w ukazywaniu praw człowieka". W ramach retrospektywy filmów Macieja Drygasa festiwalowa publiczność zobaczy też dokument "Usłyszcie mój krzyk" o samospaleniu Ryszarda Siwca w 1968 roku w proteście przeciwko intwerwencji w Czechosłowacji.

Festiwal potrwa do 17 grudnia, a projekcje będą się odbywały w kilku miejscach - w Kinie.Lab w Zamku Ujazdowskim, w kinie Luna, w Domu Kultury Sródmieście na Smolnej oraz w siedzibie Fundacji Helsińskiej przy ul. Zgody 11 w Warszawie.

Wśród imprez towarzyszących festiwalowi będzie wystawa fotografii Nicka Danzigera, której tematem jest wpływ konfliktów zbrojnych na losy kobiet w różnych rejonach świata.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)