Trwa ładowanie...
d1w33pw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prasa: sądy dopuszczają skargi odszkodowawcze przeciw Niemcom

Włoski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że osoby prywatne poszkodowane przez III Rzeszę mogą ubiegać się przed włoskimi sądami o odszkodowanie od niemieckiego państwa - poinformował w piątek dziennik "Sueddeutsche Zeitung" ostrzegając przed poważnym konfliktem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prasa: sądy dopuszczają skargi odszkodowawcze przeciw Niemcom
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
d1w33pw

Zdaniem włoskich sędziów zasada prawa międzynarodowego gwarantująca państwom immunitet wobec skarg ze strony osób cywilnych nie obowiązuje w przypadku zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości. W nadzwyczajnych przypadkach pierwszeństwo mają prawa człowieka gwarantowane przez włoską konstytucję - zdecydował TK w Rzymie.

Jak podkreśla "SZ" najwyższy włoski sąd sprzeciwił się tym samym najwyższemu trybunałowi międzynarodowemu. Dwa lata temu Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze przyznał Niemcom rację w sporze z Włochami. Sędziowie nakazali wówczas włoskim sądom, by oddalały cywilne pozwy odszkodowawcze przeciwko Niemcom. Władze w Rzymie ugięły się wtedy przed orzeczeniem z Hagi. W 2013 roku włoski parlament przyjął uchwałę, która wprowadziła ustalenia z Hagi do włoskiego ustawodawstwa krajowego. Obecnie Trybunał Konstytucyjny zakwestionował zapisy tej ustawy.

Zdaniem "SZ" orzeczenie włoskiego TK grozi poważnym konfliktem między Berlinem a Rzymem. Następstwem orzeczenia TK może być, zdaniem autora materiału, fala pozwów. Szanse na odszkodowanie mieliby między innymi Włosi, których deportowano do niemieckich obozów koncentracyjnych, gdzie zmuszano ich do pracy. O rekompensatę mogą też występować krewni ofiar masakr ludności cywilnej. Jeżeli Niemcy zignorują wyroki włoskich sądów, osoby, które wygrają proces, mogą zająć niemiecką własność we Włoszech.

d1w33pw

Włochy były początkowo sojusznikiem Hitlera, jednak w 1943 roku po obaleniu Benito Mussoliniego, wypowiedziały Niemcom wojnę, co doprowadziło do okupacji włoskiego terytorium przez Wehrmacht.

Władze w Berlinie obawiają się, że przykład z Włoch wezmą obywatele innych krajów, które ucierpiały w wyniku niemieckiej okupacji, w tym Ukrainy, Rosji, czy Grecji.

"Sueddeutsche Zeitung" przytacza wypowiedź włoskiego prokuratora wojskowego Marco de Paolisa: "To nadzwyczaj ważna decyzja. Uważam, że wspólnota międzynarodowa nie może jej zignorować".

d1w33pw

Podziel się opinią

Share

d1w33pw

d1w33pw
Więcej tematów