Trwa ładowanie...
d35pi5e
06-12-2006 11:10

Prasa o spotkaniu Trójkąta Weimarskiego w Mettlach

Komentując wtorkowy szczyt Trójkąta Weimarskego w Mettlach w Kraju Saary niemiecki dziennik "Die Welt", że przywódcy Polski, Francji i Niemiec zaprezentowali tam zgodność poglądów - ale nie w kwestii wejścia Turcji do UE.

d35pi5e
d35pi5e

"Formy zostały w Mettlach dotrzymane, troje polityków zachowywało się wobec siebie przyjaźnie. W krótkich oświadczeniach dla dziennikarzy zapewniano o poszanowaniu wartości przez partnerów, ale nie rozwiało to w żadnym razie wątpliwości co do szczerości wzajemnego przywiązania. Nagromadziło się bowiem zbyt wiele balastu: niemiecko-rosyjski rurociąg bałtycki i planowane Centrum przeciwko Wypędzeniom zakłócają relacje Warszawy z Berlinem. Wiosną (Lech) Kaczyński określił jako 'tajemniczą' ścisłą zażyłość (Jacquesa) Chiraka z prezydentem Rosji (Władimirem) Putinem. I Polacy nie mogą zapomnieć upomnienia Chiraka z czasów kryzysu irackiego, że Polska zaprzepaściła wtedy 'dobrą okazję do milczenia'" - wskazuje "Die Welt".

Zdaniem gazety, "w Mettlach zaobserwowano także niezgodności w konkretnych kwestiach - przede wszystkim polityki wobec Turcji". "Podczas gdy pani (Angela) Merkel od początku debaty w sprawie akcesji Ankary do UE prezentuje swą koncepcję 'uprzywilejowanego partnerstwa', znajdując w szykującej się do kampanii prezydenckiej Francji coraz większe poparcie, to Polska pielęgnuje swe historyczne więzi z Turcją. Nadal popierane jest 'członkostwo Turcji w UE' - powiedział wczoraj Kaczyński".

Opisując przebieg spotkania w Mettlach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podkreśla, iż strona polska odniosła tam sukces w swych wysiłkach na rzecz odwołania przez Rosję embarga na import polskich produktów rolnych.

"Francuski prezydent Chirac powiedział, że embargo na polskie produkty mięsne powinno zostać zniesione tak szybko jak to możliwe, by rozmowy z Rosją na temat nowego układu o partnerstwie UE mogły się jak najszybciej rozpocząć" - informuje "FAZ".

d35pi5e

"Czy spotkanie w Mettlach było nowym początkiem dla Polski?" - pyta komentator wychodzącego w stolicy Kraju Saary Saarbruecken dziennika "Saarbruecker Zeitung", pozytywnie oceniając wtorkowe spotkanie przywódców krajów Trójkąta Weimarskiego.

"Proces dostosowywania się Polaków do politycznej rzeczywistości w Unii Europejskiej jest trudny, nie pozbawiony zgrzytów i rykoszetów. W przeszłości miał miejsce bunt +nowej Europy+ przeciwko niemiecko-francuskiemu odrzuceniu wojny w Iraku. Wielu +starych+ Europejczyków odebrało to jako afront. Doszło też do polskiego weta przeciwko porozumieniu z Rosją" - czytamy w komentarzu.

Gazeta przypomina inne "hałaśliwe wystąpienia", których nie można uznać za dyplomatyczne sukcesy władz w Warszawie.

"Wczoraj odbyło się spotkanie w Mettlach. Nad rzeką Saarą polski prezydent nie popełnił żadnego błędu. To, co powiedział, było zrozumiałe, dyplomatycznie czyste. Być może Mettlach jest nowym początkiem" - zastanawia się komentator.

Na pierwszej stronie gazety zamieszczono zdjęcie Lecha Kaczyńskiego, całującego "z galanterią" w rękę kanclerz Merkel.

W relacji ze spotkania podkreślono, że przywódcy trzech krajów uzgodnili dalszą ścisłą współpracę. Zdaniem "Saarbruecker Zeitung", Niemcy, Polska i Francja nie zatrzasnęły Turcji drzwi do UE.

d35pi5e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35pi5e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj