Prasa o referendum
Tak dla Unii Europejskiej - ten temat przewija się na czołówkach wszystkich dzisiejszych dzienników. Większość tytułów wyraża swoją radość z powodu takiego wyniku głosowania.
Na czołówce "Gazety Wyborczej" słowo "TAK" w tytule "Tak - jesteśmy w Unii" zajęło prawie połowę pierwszej strony, a redakcyjny komentarz mówi o "Cudzie nad Wisłą": "Żeby polskie referendum było ważne, musiało iść do urn 15 milionów obywateli. To prawie tyle, ile razem wziętych obywateli Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Słowenii, Malty i Cypru - siedmiu państw, które wraz z nami kandydują do Unii Europejskiej". "Wchodzimy do Unii po polsku. W ostatniej chwili. Rzutem na taśmę. Ale za to w jakim stylu! Witaj, Europo!" - podsumowuje redakcja "GW"
"Polacy wybrali Europę - Mocne tak dla Unii, niesamowity finisz przy urnach" - pisze "Rzeczpospolita". "A więc stało się. Powiedzieliśmy tak dla Unii Europejskiej. Potwierdziliśmy, że chcemy na równych prawach uczestniczyć w tworzeniu wspólnej Europy, od której na wiele dziesięcioleci odsunęły nas meandry historii. Najważniejsza decyzja po czerwcu 1989 została przez nas podjęta" - komentuje redaktor naczelny dziennika, Maciej Łukasiewicz.
"Europo! To Twój szczęśliwy dzień, wchodzimy. Za stodołą Zdzisława Augustyniaka zaczyna się Ukraina. Za 328 dni będzie się tu kończyć Unia" - z wyniku referendum cieszy się na pierwszej stronie "Super Express". Dziennik jednak myśli już o przyszłości: „Panie Premierze, dziękujemy. Teraz pora odejść” – zwraca się redaktor Jan Osiecki do Leszka Millera.
"Jest 20.00. Najszczęśliwsza godzina naszego życia. Nasza ojczyzna znalazła się w Europie ojczyzn. TAK dla Polski!" - pisze w komentarzu redakcja "Trybuny". Gazeta cytuje komentarze na temat referendum, jaki pojawiały się wczoraj na stronach internetowych. „Nie traćcie wartości, głosujcie na NIE!”, „Możecie nie głosować – na ścianach swojego zaścianka będziecie mogli powiesić medale dziadków, którzy walczyli za Polskę”, "Nie głosujcie - staniecie w kolejce po zasiłek do premiera Leppera, a za granicę bez wizy będzie jeździł tylko Giertych, na paszport dyplomatyczny” – to hasła z ostatni godzin walki wyborczej w Internecie.
"Nasz Dziennik" podkreśla z kolei, że ponad 40% Polaków uprawnionych do głosowania nie wzięło udziału w referendum. „Po referendum stopniowo coraz bardziej widoczna będzie prawda o tym, jak oszukano Naród, jak dojdą kolejne podatki odkładane na okres po referendum, jak łupną ludzi po kieszeniach” – ostrzega w komentarzu zatytułowanym „Nie czekajmy katastrofy” prof. Jerzy Robert Nowak.