Trwa ładowanie...
d7icjrq
05-09-2008 12:45

Praktyki religijne powodem depresji u nastolatków

Badania nad związkiem czynnego udziału w praktykach religijnych ze zdrowiem psychicznym mniejszości etnicznych wykazało, że w niektórych przypadkach wynikiem może być
depresja u nastolatków.

d7icjrq
d7icjrq

Wcześniejsze badania dowodziły natomiast, że młodzież aktywna religijnie jest w lepszej kondycji psychicznej, ponieważ zyskuje uczucie przynależenia do grupy oraz wsparcie większej wspólnoty.

Jednak według najnowszego badania nie dotyczy to wszystkich nastolatków, a dokładniej tych, którzy pochodzą z mniejszości etnicznych. W czasie badania nie odnotowano wielu symptomów depresji wśród praktykującej młodzieży białej ani afro-amerykańskiej. Bardzo częste uczęszczanie do kościoła miało natomiast negatywny wpływ na nastrój młodzieży amerykańskiej pochodzenia latynoskiego oraz azjatyckiego. Ponadto, powołując się na badanie, u dziewcząt wszystkich ras symptomy depresji występowały częściej niż u chłopców.

Współautor badania, Richard Petts, jest zdania, że konflikt ideałów religijnych z dominującymi wzorcami panującymi w kulturze amerykańskiej może być szkodliwy dla niektórych nastolatków. Azjatyckie oraz latynoskie praktyki religijne, zdaniem Pettsa, mogą być nazwane tradycyjnymi. Dlatego równowaga między religijną rodziną a amerykańskim społeczeństwem jest tym trudniejsza do osiągnięcia, im częściej młodzież tych wyznań uczęszcza do kościoła. Również młode kobiety mogą mieć trudności z pogodzeniem przypisanej im podrzędnej roli w religii z wyzwaniami codziennego życia w kręgu kultury zachodniej.

Ogólny wpływ zaangażowania religijnego na większość młodzieży był jednak, według badania, nadal dobry. Wyniki dostarczyły wielu cennych informacji na temat związku praktyk religijnych z depresją wśród nastolatków. Rasa i płeć mogą być jednak tylko po części odpowiedzialne za depresję u niektórych osób, przypomina Petts.

_ Wyniki badania pokazują natomiast, że należy przyjrzeć się zarówno negatywnemu, jaki pozytywnemu wpływowi instytucji, również tych religijnych, na zdrowie jednostek w znacznie szerszym kontekście społecznym_ - powiedział.

Wyniki całego badania zostały niedawno opublikowane w "Review of Religious Research".

d7icjrq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7icjrq
Więcej tematów